Шотландски учени създадоха подробен модел, който показва как ще се промени взаимодействието между частици в буреносните облаци вследствие на климатичното затопляне, съобщи "Лайф". Обратно на някои предишни преценки, получените данни разкриват, че затоплянето ще доведе до намаляване на мълниите. В резултат пожарите в природата, особено в тропиците, ще станат по-редки.
Мълнии възникват вследствие на триене на микроскопични частици лед в облаците. В днешно време мълнии най-често падат в тропическите и екваториалните райони - там е по-топло, влажността на въздуха е по-голяма и облаците са по-високи. Затова дълго време се смяташе, че глобалното затопляне, променящо районите с умерен климат по образеца на тропическите райони, а тропическите - по образеца на екваториалните, ще увеличи честотата на мълниите.
Учените са се опитали да преценят честотата на бъдещите мълнии, изхождайки не от общите данни за височината на облаците в различни климатични пояси, а въз основа на микрофизически модели, изяснявайки как ще се промени взаимодействието между частиците лед в облаците. Те установили, че при намаляване на температурните разлики между отделните слоеве в тропосферата преместването на частици лед нагоре ще намалее. Затова дори във високи облаци, като тези над екватора, честотата на мълниите ще намалее.
Това е добра новина - в резултат на мълнии възникват много от пожарите в природата, които стават причина за гибелта на растения и животни. Мълнии освен това често нанасят щети на инфраструктурата и редица домове в различни климатични пояси.
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Climate Change.
Информацията е на БТА.