Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Балканска пролет в Бяло и Червено“ подготвят българите в Милано

БНР Новини

На 25 февруари Музеят на културите по света в Милано ще бъде домакин на „Балканска пролет в Бяло и Червено“. Започнал преди пет години като лаборатория за изработване на мартеници в Българското училище в италианския град, постепенно празникът, насочен към един от най-красивите български символи – мартеницата, разширява своите мащаби. Миналата година в организацията се включи и Българската асоциация за културен обмен в Милано, а за настоящото издание са привлечени още румънци, молдовци и македонци.


Балканската пролет представлява желанието на тези четири националности да покажат в мултинационалния център – Милано, тази изконна традиция, която е малко позната тук, обясни пред Радио България Ана Сотирова, председател на Българската асоциация за културен обмен:

Идеята не е просто да направим изложба, а да научим нашите деца как се правят мартениците. Защото тези, които са на моята възраст и може би малко по-млади от мен, сме учили това в училище и всеки един от нас знае как да си направи мартеница. Да, в България по-често ги купуваме, защото е по-лесно, но в Италия не е така – няма откъде тук да се купи мартеница. А и традицията е всеки сам да я изработи и да подари на приятели и познати.

Какво представлява нашето събитие? – Ние поставяме маси, които са пълни с бели и червени конци, и показваме всички начини, които познаваме за изработване на мартеници. Миналата година се включиха и много италианци – наши приятели, съмишленици. Обяснихме каква е символиката на мартеничката. Определено след миналогодишната проява мартеницата е по-позната тук, защото се разширява и обхватът на тези, които изразяват желание за участие. Община Милано ни предостави зала в Музея на културите по света, където ще се състои тази т. нар. лаборатория и изложба на мартениците. Това е много значима подкрепа за цялата организация, защото Музеят на културите не предоставя зали, още повече безплатно, за инициативи, които са без особено значение за град Милано. Затова казвам, че това е едно голямо признание за Балканската пролет.



Българската асоциация за културен обмен се заражда в Милано през ноември 2016 г. В основата й стоят участниците във фолклорната група „Ритмика“. Опитваме се да запазим и предадем на бъдещото поколение нашия фолклор – песни, танци, музика. Работим в тясно сътрудничество с българското училище, защото все пак там е бъдещето на България. А тези деца, бидейки родени и израсли в Италия, са малко по-отдалечени от българския си произход не го усещат толкова близък, казва Ана Сотирова.Освен работата с децата на нашите сънародници, Асоциацията има и различни участия, свързани с популяризиране на България сред италианската общественост, като участие в телевизионно предаване, посветено на националния празник на България – 3 март, по една национална италианска телевизия. Основната ни трудност идва от това, че се самофинансираме, казва Ана Сотирова. От октомври имаме и две детски групи, за които получихме помощ от Министерството на образованието по програма „Език и култура зад граница“, за което сме много благодарни на българското правителство.

Има статистика, която сочи, че в регион Ломбардия има около 12 хил. българи. Точно за Милано не мога да кажа, но моето наблюдение е, че българите в Милано не са толкова дейни. Трудно ни е, защото каточели хората са се затворили в своята черупка, но лека-полека с времето нещата се променят. Има още една организация на територията на Милано, която също се занимава с български танци, песни и курсове по български език, нещо, което прави и българското училище. Това са три организации, които са много активни, с подкрепата на Генералното консулство и Българската църква, която също е дейна институция на територията на Милано.



С поглед към предстоящия национален празник – 3 март, Ана Сотирова разкрива:

Тази година се случва нещо още по-хубаво, именно във връзка с обединението на българите – организираме празнична вечеря и спектакъл. В подготовката активно участват всички, още повече че честваме 140 години от освобождението на България, а не бива да забравяме и българското председателство на съвета на ЕС. Тук не се говори особено за този факт – може би темата не представлява интерес за италианската общественост. Но има един инициативен комитет в Испра (Северна Италия), който организира поредица от събития, свързани с българското председателство. В рамките на тези шест месеца подготвят много мероприятия, които да представят България във всеки един аспект – кухня, музика, история... По тяхна покана на 15 юни ще участваме в заключителна празнична вечеря, където ще представим песни и танци от България.

Снимки: личен архив
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени