Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика звучеше, докато нашите момчета маршируваха към Gornyi Dubnjak

БНР Новини
Снимка: Теодор Иванов

Клишетата са вредни. Клишетата превръщат историите в предсказуеми приказки. Клишетата са тук, там, навсякъде винаги, когато едно действително събитие мине през мелачката на казионното говорене - за най-дребните неща, за най-дребните исторически артефакти, физически или не. А когато мащабът се увеличи и стигне до описание на огромните събития, ключовете на историчност в лицето или само името на хората, станали инструментални за процеса, картинката с разказа става опасно бездушна, статистическа, статична.
Разказ тук е ключова дума. Историята колективно схващаме като поредица малки описателни скици от дати, пришити към събития, а когато намесим и разказ, историята става дидактично повествование, целящо морален урок. Но не винаги. Разказът за историята е врата, а парадоксално точно на тази врата подхождат повече от един ключ. Ключ в случая можем да мислим като подход. С един интересен, отвъд патетичното говорене подход "Екип драматургични форми" ще отбележи 140-ата годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор.
Преди пет години Даниела Манолова, Борислав Евлогиев и Сойла Валкама, режисьор във Финландското национално радио, разказваха историята на финските лейбгвардейци, полк от императорската руска армия, станал част от историята на България със своето участие в боевете за нейната независимост. Всяка година говорим, често уви по еднакъв начин, за тези моменти на невероятна значимост, които кулминират на 3 март 1878 година. През 2018 година се навършват точно 140 години. В 6 излъчвания, разхвърляни в програмната схема на програма "Христо Ботев", но замислени с финал в деня 3 март 2018 година, ще чуете документалния сериал "Един по-дълъг път до полето на боя". За повърхностно познатото участие на финските войници, около 1000 човека, в историческта тъкан на времето тук. А това "тук" в шестте глави на документалния проект е подчертано нестатично - от София до Хелзинки, от Сееста до Горни Дъбник, от Плевен до Тампере. И времево - от 1877 до 2012 година. И обратно.
Събирането на звук, тук и там, България и Финландия, срещите с хора тук и там, километричните звукови файлове, интервюта, истории, спомени, още истории, лица, хора, имена, песен за загубените животи в "пясъците на Балкана", всички компоненти, но още насипно, фийчър, но още просто огромно множество с всичко необходимо, но още хаотично. Процесът на създаване изглежда така. А финалният резултат, подреден, ще чуете между 26 февруари и 3 март 2018 г. След полунощ - от два до три за първите пет излъчвания и с кулминация от 0.15 часа на 3 март.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени