Опитваме се от една страна да покажем по какъв начин се променя живота на хората през XX век и от друга страна - и промените във взаимоотношенията им, обясни гл. ас. Мишкова и даде любопитен пример чрез проследяването на особеностите на почерка през различните периоди:
"По какъв начин се променят почерците на хората - има периоди, в които те са много по-калиграфски оформени и други - когато хората бързат, когато са ангажирани със събития, които са преломни в техния живот и пишат малко по-заострено, по-набързо, а и посланията са различни, разбира се."
Посетителите на изложбата ще могат да видят експонати от две колекции - италианската, която е събирана в продължение на много години и продължава да се обогатява, съдържа картички, марки и монети от римския архив "Колориди", и българската - на Института за етнология и фолклористика, която е по-скромна и включва около 750 архивни единици: "Които са били събирани още от създаването на Народния етнографски музей, по-късно обаче - при бомбардировките над София по време на Втората световна война и унищожаването на сградата на музея, голяма част от колекцията е загубена. И преобладаващата част от нашата сегашна колекция всъщност е събрана в периода от края на 60-те години на XX век" , разказа Иглика Мишкова, като добави любопитен детайл - кои са най-старите картички, включени в експозицията:
"Една от най-старите картички е италианска и, разбира се, се свързва с един от символите на Италия - Колизеума. Най-старата картичка, която е от нашата колекция също се свързва с един от поминъците, който е своего рода културна икона за България, така както е Колизеумът за италианците - това е варенето на розово масло./.../ И не ненапразно тази картичка, която е от 1898 година, е най-старата балгарска".
Какво е общото? "Важното е това, че една фраза: "Поздрави и целувки" е неизменна в посланията, които отправят върху пощенските картички и българите, и италианците и като че ли, това е емблематично за посланията на хората върху този комуникационен канал", каза още Иглика Мишкова и добави, че в изложбата има и малка закачка към публиката, която днес е свикнала с прекалено многото възможности на виртуална реалност - да разгледа 3D картички от първата половина на миналия век:
"Да видим и това, което е било популярно през 30-те години на XX век - така наречените "стерео картички", които могат да бъдат разглеждани само чрез един специален уред - стереоскоп. Този инструмент ни е предоставен от Националния политехнически музей. Някога подобни стереоскопи е имало в множество училища, читалища, публични институции, за да могат да бъдат разглеждани тези картички".
Повече любопитни факти за изложбата, която се открива от 18.00 часа, може да научите от звуковия файл.