Заради огромния дълг и главоломно растящия брой българи, които се лекуват в ЕС за сметка на здравната каса, надзорният съвет на НЗОК обмисля да въведе по-строго сито за пациентите, за които плаща, сочи стенограмата от заседание на надзора, проведено на 19 март, информира СЕГА. Идеята на надзорниците е за разрешение на лечение в чужбина занапред да се изисква становище от поне двама национални консултанти, че то не може да се проведе у нас, както и да се проверява дали за това лечение пациентът има паралелно и отворена дарителска сметка. Според директивата на ЕС за трансгранично здравно обслужване осигурените имат право техният фонд да им плати лечение в друга страна в ЕС, когато собствената им държава не може да им го осигури - заради липса на апаратура, технология или развити медицински практики, или заради прекалено големи листи на чакащи. Дали това е така, преценяват националните консултанти или шефовете на научни дружества.
39000 учители ще излязат в пенсия в следващите 8 години, разказва МОНИТОР. Това показват данни на Българския синдикат на учителите. В същото време университетите подготвят 20 000 кадри, заяви председателят на профсъюза Янка Такева на конференция „Подкрепа на младите учители като и инструмент за качествено образование”. В началото на миналата година 7000 от преподавателите вече бяха навършили нужните им 61 години, за да излязат в заслужена почивка. Година по рано от тази възможност са се възползвали около 12 000 души.
Средната заплата в образованието ще бъде над 1500 лева, обеща министърът на образованието Красимир Вълчев, цитиран от ТРУД. Той участва в международната конференция “Подкрепа за младите учители като инструмент за качествено образование – привличане, набиране и подготовка на ефективни млади учители в образованието”. Форумът е част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС. Вълчев припомни, че в момента минималната основна заплата за длъжностите “Младши учител” и “Учител” е 760 лева. Очаква се до 2021 г., тя да достигне над 1250 лева. Предвижданията в образованието на ресорния министър са допълнителни стипендии в университетите и увеличаване на приема на бъдещи педагози, назначаване на повече по-млади хора в училищата. Вълчев определи като особено тревожен недостигът на учители по физика и по математика. Той обяви, че МОН ще направи информационна система, която ще показва къде има недостиг на учители и по кои учебни предмети.
Всеки седми търговец ни удря в кантара и ни продава по-малко количество стока, отколкото изписаното на везната. Това показват данни на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), цитирани от МОНИТОР. Оказва се, че от инспектираните през 2017 г. общо 5597 везни за 817 или 14,6% е установено, че не отговарят на законовите изисквания. 261 измервателни уреда пък не са разрешени за използване за търговски плащания. 545 (близо 10%) теглилки са били без знаци, удостоверяващи резултати от извършена проверка, а за 11 броя са открити други несъответствия с изискванията на Закона за измерванията и приложимите наредби, като техническа неизправност и неправилна употреба. С всяка изминала година обаче нарушителите се увеличават.
Националната агенция по приходите (НАП) е започнала данъчна ревизия на депутата от ГЕРБ Димитър Гамишев като физическо лице, съобщава СЕГА. Проверката е започнала тези дни, след като стана публично известно, че депутатът е продал през април 2016 г. своята фирма "Гамишев - НКБ" ЕООД с близо 200 хил. лв. задължения към държавата на малоимотно лице от Ловеч. Малко след това бизнесменът е станал общински координатор на ГЕРБ в Гоце Делчев, а след това и депутат. От НАП твърдят, че миналата година са атакували сделката в съда, но той все още не се е произнесъл. Според Данъчно-осигурителния процесуален кодекс НАП може да поиска прехвърлителни сделки да бъдат обявени за недействителни, ако те се извършат след започнала ревизия, която впоследствие установи задължения към бюджета. Тази възможност съществува от години, но както стана ясно от последната пресконференция на НАП, едва напоследък се прилага по-сериозно.
Върховната административна прокуратура установени 60 наредби с текстове, противоречащи на Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и Закона за общинската собственост (ЗОС), пише МОНИТОР. Сред противоречащите на закона текстова са назначаването на директори на общински предприятия от общинския съвет вместо от кметовете, ограничаване на регистрите за служебно ползване и това че не са предвидени отделни регистри за търговските дружества с общинско участие в капитала, за общинските предприятия, за юридическите лица с нестопанска цел и за гражданските дружества, в които участва общината. Прокурорите са направили проверка по реда на надзора за законност на Наредби за реда за упражняване на правата на собственик на общините в търговски дружества и общински предприятия.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!