Финансовото министерство на Китай съобщи в петък, че въвежда данъчни облекчения за производителите на технологични чипове в страната, като това решение идва в момент, когато правителството се опитва да намали зависимостта си от чуждестранни полупроводници в условията на търговско напрежение със САЩ по отношение на трансфера на технологии, съобщава Ройтерс.
Този ход на властите в Пекин е в отговор на плановете на Съединените щати да наложат мита за вноса на редица китайския износ на стойност 50 млрд. долара годишно, като Вашингтон се позовава на наличието на дискриминационни търговски практики в секторите на високите технологии, включително полупроводниците.
Китайските производителите на чипове ще бъдат освободени от корпоративни данъци в продължение на две до пет години, последвано от частични допълнителни данъчни отстъпки, съобщи днес Министерството на финансовите на своя уебсайт.
Изключенията обхващат широка гама от продукти - от основни до най-модерни технологични чипове, които се използват в компютри, смартфони и други електронни устройства.
Новите правила влизат в сила от 1-ви януари 2018 година.
Трябва да се има предвид, че Китай разчита основно на вноса на полупроводници, който съставлява един от най-високите проценти по отношение на целия импорт. Страната се стреми да надмине чуждестранните си конкуренти и да се превърне до 2030 година в топ производител на полупроводници.
Амбициите на Китай обаче раздразниха редица регулаторни органи зад граница и те блокираха няколко опита за закупуване на местни компании от китайски фирми, желаещи да ускорят своето развитието чрез придобиването на технологични трансфери.
Администрацията на президента Доналд Тръмп поиска от Китай да започне да купува повече полупроводници, произведени в САЩ, като част от плана за избягване на предложените от Вашингтон митнически тарифи и на риска от търговска война, съобщи Ройтерс по-рано тази седмица.
Според днешното съобщение на китайското финансови министерство, компаниите, които произвеждат чипове от висок клас, използващи 65 или по-малки нанометрови технологии, с инвестиция над 15 млрд. юана (около 2,39 млрд. щатски долара), ще бъдат освободени от корпоративни данъци в продължение на пет години. Компаниите, които произвеждат чипове, използващи технология с размери 130 или по-малко нанометри, ще бъдат освободени от данъци за следващите две години.
Новите правила ще дадат предимство най-вече на по-големите и по-стари производители на технологични чипове в Китай, тъй като те могат да се ангажират с по-големи инвестиции и по-мащабно производство.
Ройтерс посочва, че към края на 2016 година, Китай е разполагал със 171 производствени предприятия за чипове, което е приблизително 14% от общия световен капацитет, но голяма част от фирмите произвеждат по-малко сложни чипове спрямо техните чуждестранни конкуренти.
Властите в Пекин отпускат огромно по размер национално финансиране за стимулиране на технологичните производства. Така например през миналата година водещият производител на чипове в страната Tsinghua Unigroup Ltd. подписа договори с Китайската банка за развитие и с Китайския национален фонд за интегриране за финансиране на компанията в размер до 150 млрд. юана.