Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дмитрий Песков: Временна национализация на "Русал" е опция за справяне със санкциите на САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Временната национализация на руския алуминиев гигант "Русал" е една от възможностите за подпомагане на компанията, която беше засегната много силно от последните санкции, наложени от САЩ, заяви в четвъртък говорител на Кремъл, цитиран от Ройтерс.

В началото на април "Русал" и нейният основен акционер Олег Дерипаска бяха включени в черния списък със санкции на САЩ, което доведе до безпокойство сред редица нейни клиенти, доставчиците и кредиторите, притесняващи се, че и те биха могли да бъдат засегнати от санкциите с оглед на връзките им с компанията.

"Знаете, че в експертната общност има различни гледни точки как да се помогне на компаниите, засегнати от американските санкции. Временната национализация е една от тях", посочи днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери. Той бе помолен да коментира предложението държавата да изкупи акциите на засегнатите компании като начин да им бъде помогнато при смекчаване на негативния ефект от санкциите.

Според руския медиен онлайн портал RBC, подобно предложение беше изказано за пръв път от ръководителя на Федерацията на независимите синдикати на Русия Михаил Шмаков, а след това беше коментирано и от Александър Шокин, бивш вицепремиер, който сега оглавява Руски съюз на индустриалците и предприемачите.

"Разбира се, важно е да се вземе под внимание мнението на акционерите на компаниите, собствениците на дружествата, възможностите на правителството. Но доколкото ми е известно, все още няма готови сценарии и формулировки за подкрепа, което е разбираемо", допълни Дмитрий Песков.

Агенция Ройтерс отбелязва, че на този етап не е ясно какво означава терминът "временното" национализиране и как евентуалната национализация ще помогне на компанията "Русла", тъй като тя се намира в списъка със санкциите на САЩ, известен като SDN.

На този етап от "Русал" и от компанията En+ Group, която е най-големият акционен в алуминиевия гигант и също е подставена под санкции, отказаха да коментират.

Междувременно американските клиенти на "Русал" се мъчат да определят как да заменят доставките от руската компания, след като санкциите на САЩ по отношение на втория по големина производител на алуминий в света доведоха до ръст на цените към седемгодишни върхове.

Според оценки на банката Morgan Stanley "Русал" е доставяла около 9% от американския внос на алуминий през 2017-а година.

В сряда пък компанията Alcoa Corp. отбеляза, че "има значителна несигурност в световната верига за доставки", отчасти поради наложите от САЩ нови санкции върху руски компании. Нейният изпълнителен директор Рой Харви отбеляза, че компанията ще пренасочи продажбите си на боксит далеч от "Русал", за да се съобрази със санкциите.

Американският производител на валцуван алуминий Novelis Corp, пък обяви, че към момента е източник на около 3% от световните доставки на азиатския бизнес, използвайки суровина от "Русал".

Други водещи компании в света като Glencore и Rio Tinto Plc пък планират да определят форсмажорни обстоятелства относно някои доставки, свързани с "Русал".

Цените на алуминия, търгуван на Лондонската борса за метали, скочиха с цели 25% след влизането в сила на американските санкции на 6-и април, като по време на търговията в сряда удариха 7-годишни върхове. Основна причина за това са именно санкциите спрямо "Русла", тъй като компанията осигурява 14% от световните доставки на алуминий извън най-големия производител в лицето на Китай.

Цените на никела също продължават силното си възходящо движение, достигайки най-високи нива от декември 2014-а година с оглед на опасения, че руският водещ производител Norilsk Nickel в скоро време също ще влезе в "черния" списък със санкции на САЩ. Повод за тези притеснения дава факта, че 20% от компанията Norilsk Nickel са притежание на "Русал", въпреки че собственост под 50% не означава автоматичното ѝ попадане под удара на американските санкции.

От началото на седмицата никелът поскъпна с почти 15%, като само в рамките на търговията в сряда цената му нарасна с 9,3%.




БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени