Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рублата губи позиции, след като руските власти подновиха попълването на валутните резерви

Снимка: БГНЕС

Руската рубла отслабва по време на търговията в петък, след като Министерството на финансите поднови покупките на чуждестранни валути за попълване на валутните резерви на страната.

Щатският долар поскъпва с 0,76% към 61,42 рубли, докато еврото нараства с 0,61% към 75,65 рубли, след като през предходните няколко дни на търговия руската валута успя да възстанови част от загубените си позиции в резултат на последните санкции на САЩ спрямо руски компании и олигарси. Рязката обезценка на рублата след новите американски санкции накара финансовото министерство да преустанови временно покупките на чуждестранни валути в сила от 9-и април.

Подновяването на операцията за попълване на руските валутни резерви обаче води до ново отслабване на местната валута, като преди време Министерството на финансите посочи, че в периода между 6-и април и 8-и май планира да закупи чужди валути за 240,7 млрд. рубли.

Първият заместник-управител на Централната банка на страната Ксения Юдаева заяви в четвъртък, че банката може да коригира ежедневните и ежемесечни покупки на твърда валута за сметка на Министерството на финансите в зависимост от пазарната ситуация.

Настоящото понижение на рублата обаче изглежда ограничено, тъй като руската валута получи през последните дни добра подкрепа от рязкото поскъпване на петрола на световните борси. Вчера фючърсите на американския суров петрол и на петрола сорт брент поскъпнаха към нови над тригодишен върхове, съответно от 69,56 долара за барел и от 74,75 долара за барел, преди да последва известна консолидация по време на днешната търговия към нива съответно от 68,35 и от 73,93 долара за барел.

Сигналите от страна на ръководството на Руската централна банка, че е малко вероятно да има намаляване на лихвените ставки на следващото заседание на 27-и април, също могат да окажат известна подкрепа за рубла.

Агенция Ройтерс цитира анализатори от Росбанк - руското поделение на Societe Generale, според които месната валута може да стабилизира в краткосрочен план около 60 - 65 рубли за един долар, ако геополитическото напрежение продължава да отслабва и ако петролните цени останат високи.

Междувременно Руската централна банка заяви в петък, че колебанията на рублата, предизвикани от неотдавнашния нов кръг от санкции на САЩ, може да доведе до временно нарастване на инфлационните очаквания сред руските домакинства, въпреки че през април тези очаквания се понижиха до рекордно дъно от 7,8%.

Това сякаш дава основание на централната банка да предположи, че инфлацията в Русия вероятно ще се ускори към целевото ниво от 4% по-скоро от очакваното в резултат на слабостта на рублата.

Трябва да се има предвид, че ускоряването на инфлацията намали шансовете за по-нататъшно понижаване на руската основна лихва през настоящата година.

Търговията на борсата в Москва изглежда смесена, като деноминираният в долари индекс RTS се понижава с 0,59% към 1146,75 пункта, докато индексът MOEX, деноминиран в рубли, се повишава с 0,22% към 2235,53 пункта.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени