Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Задължителна забавачка за 4-годишните деца от 2020 година, предлагат от Министерството на образованието и науката (МОН). Идеята е заложена в плана за изпълнение на Стратегията за намаляване на броя, изпадащи от образователната система пише ТРУД. Планът обхваща периода 2018-2020 година, а за въвеждането му е нужна промяна в закона, тъй като в момента задължителното обучение започва от 5-годишна възраст. От МОН обясняват, че децата, които са ходили на детска градина, по-трудно отпадат от училище. Според ведомството ранното предучилищно образование е средство за превенция, тъй като малчуганите, които не ходят на детска градина, по-често имат затруднения в училище, а това може да ги накара да се откажат от уроците.

120 сигнала за насилие над деца са подадени за първото тримесечие на 2018 г. в Държавната агенция закрила на детето, съобщава МОНИТОР. 49 от тях са за физически тормоз и 22 за психически. Делът на подадените сигнали за неглижиране на малолетни е 35%. Сексуалното насилие пък е поставено като проблем в 12 преписки, което е 10% от известните случаи.

За първи път държавите - членки на ЕС, ще трябва да доказват, че се придържат към върховенството на закона, преди да получат достъп до европейско финансиране, пише СЕГА. Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер и еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер представиха вчера пред Европарламента от името на Комисията предложение за многогодишна финансова рамка през периода 2021-2027 г., което съдържа такова условие.

Близо 3 хил. души са се сдобили с машини за „копаене“ на криптовалути и са ги изнесли в стари ТКЗС-та в отдалечени региони на страната, разказва МОНИТОР. Причината е по-ниските разходи и по-голямата сигурност от кражби. Машините представляват мощни компютри, които решават математически уравнения с цел да добият дигитални пари. Колкото повече изчислителна мощат имат, толкова по-голям е шансът да се получи отплата за нея.

Спешни промени в Закона за кредитните институции вкара в парламента шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, информира СЕГА. С тях се цели да бъде запушен вакуумът, който се очаква да се получи след 1 юли при определянето на лихвените проценти по кредитите. Промяната ще засегне повечето от кредитите, сключени в последните няколко години. Преди година БНБ обяви, че от 1 юли 2018 г. спира да изчислява индекса СОФИБОР. Това е референтната стойност за по-голямата част от левовите ипотечни и потребителски кредити в България. Причината за това решение са затегнатите правила от Евросъюза след финансовата криза, когато стана ясно, че големи европейски банки са правили пазарни манипулации с индексите ЮРИБОР и ЛИБОР.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени