В четвъртък доларът поскъпва до едногодишен връх спрямо останалите основни валути, включително и спрямо китайския юан, тъй като инвеститорите продължават да купуват зелените пари в резултат на тазседмичнита позитивна оценка за състоянието на американската икономика, която направи управителят на Федералния резерв Джером Пауъл. Шефът на Фед също така потвърди както пред Сенатската банкова комисия (във вторник), така и пред финансова комисия на Конгреса (в сряда), че настоящото силно представяне и добрите перспективите пред икономиката на САЩ са в подкрепа на политиката на централната банка за постепенно, но устойчиво повишаване на лихвите ставки.
Джером Пауъл вярва, че Съединените щати се намират на пътя на стабилен растеж в продължение на години, като в същото време той предпазливо омаловажи рисковете за американската икономика от ескалиращия търговски конфликт с останалия свят.
Индексът на долара спрямо останалите шест основни валути поскъпва в четвъртък с нови 0,5% към едногодишен връх от 95,65 пункта (най-високо негово ниво от юли 2017-а година насам), намирайки допълнителна подкрепа от поредна серия солидни икономически данни от САЩ. Молбите за помощи при безработица за седмицата до 14-ти юли удариха близо 50-годишно дъно, докато промишлената активност в региона на Филаделфия, според последно проучване на местния Федерален резерв, отбеляза рязко подобрение през настоящия месец, благодарение на силен скок на новите поръчки и на солидно повишаване на производствените цени.
Графика на индекса на долара
От началото на седмицата, тегловната стойност на щатския долар спрямо останалите шест водещи валути (евро, йена, британска лира, швейцарски франк, австралийски и канадски долари) вече нараства с 0,7% и с 3,6% в рамките на настоящата година.
В същото време еврото се понижава с 0,37% към триседмично дъно около 1,1575 долара, пробивайки за пръв път под 1,1600 нивото в рамките на настоящия месец. Единната европейска валута се намира под натиск от продажби спрямо зелените пари за трета поредна сесия на търговия както с оглед на общото поскъпване на долара, така и поради ескалиращото търговското напрежение между САЩ и ЕС преди важната визита през следващата седмица на шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер във Вашингтон.
Британската лира пък достигна ново 10-месечно дъно около 1,2957 долара (най-ниско ниво от септември 2017-а година) в следствие на поредица слаби икономически данни от Острова за месец юни (по-ниска от очакваното инфлация и изненадващо намаляване на продажбите на дребно). Тези данни от последните дни на търговия могат да поставят под въпрос очакваното от мнозина повишаване на основната британската лихва на заседанието на Английската централна банка в началото на следващия месец (на 2-ри август).
Щатският долар поскъпва малко по-сдържано спрямо японската валута, но достатъчно за да отбележи нов 6-месечен връх около 113,17 йени - най-високо негово ниво от първата десетдневка на 2018-а година.
Напрежението в световната търговия се отразява негативно и спрямо австралийския и новозеландския долари, като те също губят позиции спрямо американският им събрат с оглед на статута има на "стоково зависи валути". Канадският долар пък се понижава в четвъртък с 0,56% към най-ниско ниво за месец юли от 1,3268 "канадеца" за един щатски долар след изненадващо понижение на заетостта в страната, според прочуване за юни на компанията ADP, което изглежда в противоречие с официалните данни на националната статистика.
Китайският юан също удари едногодишно дъно спрямо щатския долара, пробивайки психологическото ниво от 6,8000 юана за един долар за пръв път от юли 2017-а година насам. Основна причина за продължаващото отслабване на юана е разрастващия се търговски конфликт между САЩ и Китай. Само в рамките на около месец китайската валута се понижи с цели 6%, като стартът на нейната обезценка беше даден на 15-ти юни, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще бъдат въведени мита за вноса на китайски стоки на стойност от 50 млрд. долара.