Излишъкът по текущата сметка на еврозоната стабилизира през юни на нивото от предходния месец благодарение най-вече на позитивния баланс при търговията със стоки, показват данни на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Положителният платежен баланс на сезонно коригирана база остана през юни на нивото от май в размер на 24 млрд. евро и малко под излишък за 25 млрд. евро точно преди година.
Балансът по текущата сметка е важно мерило за международната финансова позиция на европейската икономика, като измерва експортните и импортните потоци на стоки и услуги, нетните доходи от чужбина и нетните текущи трансфери, определяйки грубо разликата между местните спестявания и инвестиции. Позитивен баланс означава, че еврозоната е нетен кредитор на останалия свят, докато отрицателен баланс по текущата сметка означава, че регионът е нетен кредитополучател.
Излишъкът при търговията със стоки се повиши през юни до 23,0 млрд. евро от 22,0 млрд. евро месец по-рано, докато излишъкът в сферата на услугите стабилизира на ниво от 9 млрд. евро. Същевременно първичният доход в рамките на еврозоната възлезе на 6 млрд. евро спрямо 3 млрд. евро през месец май, а дефицитът по вторичния доход се разшири до 14,0 млрд. евро от 10,0 млрд. евро.
Сумарните данни за 12-те месеца до края на юни 2018 година показват, че излишъкът по текущата сметка в еврозоната е бил в размер на 406,0 млрд. евро, което представлява 3,6% от БВП на 19-те страни - членки, спрямо излишък за 352,0 млрд. евро, или 3,2% от БВП за същия период година по-рано. Това повишаване на излишък по текущата сметка може да даде допълнителен повод за критики от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп, който неведнъж обвини водещата европейска икономика в лицето на Германия за нейния раздут търговски излишък.