Европейската комисия заяви, че бюджетните цели на Италия са "източник на сериозна загриженост", съобщава Ройтерс, цитирайки писмо, изпратено от европейските властимащи в Брюксел до италианското министерство на икономиката.
Официалното писмо е част от битката между Рим и Европейския съюз по отношение на бюджетните планове на италианското правителство, след като в началото на миналата седмица Италия оповести, че планираният за 2019-а година бюджетен дефицит ще достигне 2,4% от БВП на страната, което би било три пъти по-голям дефицит, отколкото този, предложен от предишното правителство.
ЕК заяви пред италианските власти, че е обезпокоена от плановете за бюджетния дефицит през следващите три години, тъй като те са в нарушение на това, което ЕС поиска от страната през юли.
"Призоваваме италианските власти да гарантират, че бюджетът ще бъде в съответствие с общите фискални правила и очакваме с нетърпение да видим подробностите на предложените мерки", се посочва в официалното писмо, подписано от заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровски и от европейския комисар по икономическите въпроси Пиер Московиси и изпратено до икономическия министър на Италия Джовани Трия в края на предходната работна седмица, съобщава Ройтерс, цитирайки извадки от писмото, публикувани във вестник "Ла Република".
В опит да смекчат позицията на Брюксел, италианските власти обявиха преди дни, че планират постепенно свиване на бюджетния дефицит до 2,1% от БВП за 2020-а и до 1,8% за 2021-а година, както и на намаляван е на държавния дълги от 130,9% от БВП през настоящата година до 126,7% от БВП към 2021-а година.
Вицепремиерът на Италия Матео Салвини, който е и шеф на крайно-дясната партия "Лига", изрази надежда, че ЕК би трябвало първо да прочете бюджетните предложения преди да ги отхвърли.
Бюджетният сблъсък между Рим и Брюксел относно по-нататъшното увеличаване на държавния дълг и опасенията, че това може да доведе до понижаване на кредитния рейтинг на страната води до продължаваща ескалация на напрежението на италианския дългов пазара, на фондовата борса в Милано и на останалите европейски пазари на акции и в началото на търговията в понеделник.
Доходността на 10-годишната италианска държавна облигация нараства с 10 базисни пункта към нов 4 и 1/2-годишен връх от 3,52% (най-висока лихва от началото на 2014-а година насам). Лихвеният спред между 10-годишните италиански и германски облигации се разширява към 294 базисни пункта от 284 пункта в края на петъчната търговия, отправяйки отново поглед към върховете над 300 пункта, достигнати през миналата седмица.
Италианският фондов индекс MIB стартира търговията на борсата в Милано с понижение от 1,3% към най-ниско ниво от април 2017-а година. "Бюджетната драма" се пренася и на останалите европейски пазари, като общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,35%, германският DAX30 - с 0,52% и френският CAC40 - с 0,4%.