Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларят Ангел Станков на 70 с ефектна програма и истории за гостуването на Сарасате в София

проф. Ангел Станков

Увлекателен разказвач, проф. Ангел Станков е чудесен събеседник. Гостува в сутрешното ни Радиокафе във връзка с поредния концерт, който отбелязва неговата 70-годишнина - на 21 ноември с оркестъра на Музикалната академия. "Точно този е много важен за мен, защото докато бях заместник-ректор на Консерваторията, аз отговарях за този оркестър, който тогава си нямаше име и точен статут. Всички му викаха "щатния". А аз настоях той да приеме старото си название, още от създаването на Музикалната академия, и пак да стане АСО - Академичен симфоничен оркестър".

Именно с този оркестър ще музицира Ангел Станков, който е професор в академията от 1996-а. Подбрал е програма, която позволява да бъде и диригент, и солист, а именно - един от концертите на Вивалди от цикъла "Цимент на хармонията и инвенцията, Петия концерт на Моцарт за цигулка и оркестър и "четири пиеси, с които съм израснал - "Романс" от Бетховен, Руски танц и балета "Лебедово езеро" от Чайковски, прекрасната "Севдана" от Георги Златев-Черкин и "Интродукция и тарантела" от Пабло Сарасате". Пиесата несъмнено е много витуозна, а Ангел Станков елегантно подминава този факт и започва с историите - как Сарасате е бил в България в началото на миналия век и е бил "първият човек с бодигард. Представете си Сарасате, който е бил мъничък човек, но е свирел на една изключително скъпа и много прочута цигулка на Страдивариус - "Император", и тя е била носена от един негър, висок два метра - били са странна двойка по софийските улици". И продължава - за Руския танц, в който солото на цигулката било изписано толкова трудно, че често при представянето на балета "Лебедово езеро" просто го "пропускали", за това, че Георги Златев-Черкин пише прочутата си "Севдана" по едно трагично стихотворение на Цанко Церковски и го посвещава на именитата ни цигуларка Недялка Симеонова, за чиято сестра е бил женен; и защо Петият концерт за цигулка на Моцарт често на Запад е изписван като турски.

И още истории - този път британски, защото Ангел Станков е удостоен с Ордена на Британската империя, той е специализирал в Лондон (след като завършва Музикалната академия тук при Леон Суружон и Владимир Аврамов и след като веднъж специализира при Руджиеро Ричи), представял е много английски композитори и творби за първи път в България. Можете да чуете как принц Андрю след един концерт, дирижран от Ангел Станков за откриването на сградата на Британския съвет и една програма с английски и български творби 50/50, се втурнал след концерта при него и попитал за ... Нестинарския танц на Марин Големинов.

Ако искате да чуете истории - чуйте ги в записа от гостуването на проф. Ангел Станков в Радио София, ако искате да го чуете на сцената - тази вечер /21 ноември/ идете в залата на Националната музикална академия в 18 часа. Входът е свободен.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна