Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китай и САЩ ще проведат нов кръг от търговски преговори в Пекин на 7-8 януари

Китай и Съединените щати ще проведат нов кръг от търговски преговори на заместник-министерско ниво в Пекин на 7-и и 8-и януари, опитвайки да сложат край на търговския спор, който причинява все по-растяща болка за двете водещи световни икономики и доведе до сериозни трусове на глобалните финансови пазари, съобщава Ройтерс.

По този начин беше потвърдена информацията на агенция Блумбърг от края на 2018-а година, че в началото на януари ще стартират търговски преговори на средно ниво.

Работен екип, ръководен от американския заместник-търговски представител Джефри Гериш, ще пристигне в Пекин в началото на следващата седмица, за да проведе "позитивни и конструктивни дискусии" с китайските си колеги, се посочва в изявление на Министерството на търговията на Китай. Министерството също така заяви, че двете страни "са потвърдили" датите в телефонен разговор, проведен сутринта в петък, но без да предостави други подробности относно предстоящите разговори.

Ройтерс напомня, че на срещата на върха на Г-20 в Аржентина в края на миналата година президентът на САЩ Доналд Тръмп и китайският му колега Си Цзинпин се съгласиха на "временно прекратяване на огъня", като взеха решение да не бъдат налагани повече митнически тарифи в рамките на следващите 90 дни, считано от 1-ви декември 2018-а, докато се опитват да договорят всеобхватна търговска сделка.

Това означава, че Китай и Съединените щати са изправени пред ключовия краен преговорен срок до 1-ви март в опит за прекратяване на вредната търговска война, или в противен случай Вашингтон може да продължи с рязкото увеличаване на американските тарифи върху вноса на китайски стоки, което първоначално трябваше да бъде факт от 1-ви януари, а властите в Пекин биха отговорили по подобаващ начин.

Преди дни Доналд Тръмп заяви, че преговорите за сключване на сделка напредват добре, но не е ясно дали Пекин ще се поддаде на ключови искания от страна на САЩ по отношение на търговските дисбаланси между двете държави, свободния достъп до китайския пазара и предполагаемите китайски злоупотреби с интелектуална собственост.

През по-голяма част от изминалата година двете държави бяха въвлечени в търговска война, която причини сериозни проблеми на движението на стоки между тях за стотици милиарди долари и разпали страхове за глобално икономическо забавяне.

Серия важни данни през настоящата седмица потвърдиха за значителна загуба на възходящия импулс и при двете най-големи икономики в света в края на миналата година. Промишлената активност в Китай се сви през декември за пръв път от 19 месеца насам, докато проучване на Institute for Supply Management (ISM) също отчете изненадващо рязко забавяне на декемврийската активност в промишления сектор на САЩ до двугодишно дъно.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени