Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на германските индустриални поръчки и отскок на продажбите на дребно през ноември

През миналия ноември индустриалните и промишлените поръчки в Германия се понижиха изненадващо силно за пръв път от четири месеца, тъй като притесненията за възможно излизане на Великобритания от ЕС без сделка и по-слабият растеж на развиващите се пазари провокираха драматичен спад на поръчките, идващи от останалите страни - членки на еврозоната, показват данни на немската официална статистика Destatis.

В същото време продажбите на дребно в Германия нараснаха през ноември с най-силно темпо от седем месеца насам, което е знак, че частното потребление продължава да бъде ключов двигател за икономическия растеж, тъй като германците се възползват от рекордната заетост, сигурният трудов пазар, повишаващите се заплатите и ниските разходи по заеми.

Поръчките за промишлено производствени стоки се свиха през ноември 1,0% спрямо октомври, когато нараснаха с едва 0,2% (низходяща ревизия от предишна оценка за растеж с 0,3%) и при прогноза на финансовите пазари за по-скромно понижение с 0,4 на сто.

Рязкото намаляване на ноемврийските поръчки се дължи на солиден спад с 11,6% на поръчките, дошли от останалата част на еврозоната, докато индустриалните поръчки извън единния валутен блок отбелязаха повишение с 2,3%, като общите външни (чуждестранни) поръчки се свиха с 3,2 на сто.

На годишна база промишлените поръчки се понижиха през ноември с 4,3% след спад с 3,0% през октомври (низходяща ревизия от понижение с 2,7%) и прогноза за спад с 2,7 на сто.

Влошаването на индустриалните поръчки е поредно доказателство, че германският износ страда от търговската война между САЩ и Китай, както и от набиращите скорост притеснения за Брекзит без сделка (излизане на Великобритания от ЕС на 29-и март без двустранно споразумение).

В края на предходната седмица бяха представени окончателни резултати от проучване на агенция Markit за бизнес активността в Германия, като индексите на новите промишлени поръчки и на бизнес доверието в сектора на услугите се влошиха през декември до 27-годишно дъно, което е знак, че водещата европейска икономика вероятно продължава да изпитва проблеми и в края на изминалата година.

Междувременно федералната статистика Destatis представи по-добри от очакваното данни за търговията на дребно през ноември. Продажбите на дребно в Германия нараснаха на месечна база с цели 1,4% спрямо октомври, когато те се повишиха с 0,1% (възходяща ревизия от предишна оценка за спад с 0,3%) и очаквания за по-умерено повишение с 0,4 на сто. Това представлява най-солиден подем на търговията на дребно от седем месеца насам.

В същото време продажбите на дребно на годишна база (отчитайки инфлацията) нараснаха с 1,1% спрямо ноември 2017-а година след техен ръст с 5,2% през октомври и осреднена прогноза за тяхно понижение с 0,4 на сто.

Частното потребление беше ключов двигател за икономическия растеж през последните години, тъй като германците се възползваха от рекордната заетост, сигурният трудов пазар, повишаващите се заплатите и ниските разходи по заеми, но въпреки това потреблението на домакинствата отслабна през третото тримесечие на годината, допринасяйки за изненадващото свиване на БВП с 0,2% спрямо предходното тримесечие. Данните за октомври и ноември обаче предполагат, че потреблението на немските домакинства ще окаже подкрепа за растежа на германската икономика през последното тримесечие на 2018-а година.

В края на миналата седмица бяха представени данни, показващи поредно понижение на германската безработица през декември и стабилизация на нивото на безработица в историческо дъно от 5 на сто. Тези данни подчертават силата на трудовия пазар и изглеждат в подкрепа на водения от вътрешното потребление растежен цикъл на германската икономика.

Германското правителство пък се надява, че намаляването на данъците за лицата със средни и високи доходи, както и по-високите надбавки за деца, които влизат в сила през януари, ще увеличат допълнително потреблението, което би трябвало да замени износа като основен двигател за растежа на най-голямата европейска икономика.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна