Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инфлацията в еврозоната се забави рязко в края на 2018 година до 8-месечно дъно от 1,6 на сто

Инфлацията в ЕС се забави до 1,7%, а в България – до 2,3%, отреждайки на страната ни пета позиция

През декември 2018 година инфлацията в еврозоната се забави рязко до 8-месечно дъно в резултат на много по-слабо повишение на енергийните, показват неревизирани окончателни данни на Евростат.

Индексът на потребителските цени (CPI) в еврозоната остана през декември на нивото от ноември, докато растежът му на годишна база се забави рязко до 1,6% от 1,9% през ноември и след като през октомври нарасна до шестгодишен връх от 2,2% (най-високо ниво от декември 2012-а година). Това е най-слабото увеличение на инфлацията от април 2018-а година насам.

По този начин инфлацията в еврозоната отстъпва за втори пореден месец под средносрочното целево ниво на ЕЦБ за растеж на потребителските цени с малко под 2 на сто, което вероятно ще усложни плановете на централната банка за първо повишение на рекордни ниските лихвени ставки през настоящата година.

Рязкото забавяне на инфлационния натиск е в резултат на силно отслабване на растежа на енергийните цени през декември до 5,5 на годишна база от 9,1% през ноември, като само в рамките на месеци енергийните цени се понижиха с 3,2 на сто. В същото време цените на хранителните стоки, напитките и тютюневите изделия се увеличиха с 1,8% след тяхно повишение с 1,9% месец по-рано, докато цените на услугите се увеличиха за втори пореден месец с 1,3 на сто.

Основния индекс на потребителските цени (изключвайки волатилните цени на храните, тютюневите изделия и на енергията) се повиши за втори пореден месец с 1,0%. Трябва да се има предвид, че именно основният индекс на потребителските цени се следи внимателно от ЕЦБ като индикатор за текущото и бъдещото поведение на инфлацията в региона.

Днешните потвърдени слаби данни са факт, след като през декември ЕЦБ приключи с мащабната си програма за покупки на еврооблигации за 2,6 трлн. евро, известна като "количествени улеснения" и потвърди, че основните лихви ще останат в текущите рекордно ниски нива поне до края на лятото на 2019-а година.

В рамките на целия Европейския съюз потребителската инфлация през декември също остана без промяна на месечна база и нарасна на годишна база с 1,7%, но след повишение с 2,0% през ноември.

Най-ниски инфлационни нива бяха регистрирани в Португалия и Гърция (повишение на потребителските цени на годишна база с едва 0,6%), следвани от Дания (с 0,7%), докато най-висока инфлация беше отчетена в Естония (ръст с 3,3%), Румъния (с 3,0%) и Унгария (с 2,8%).

Според Евростат потребителската инфлация в България през декември също се забави рязко на годишна база до 2,3% от 3,0% през ноември, което отрежда на нашата държава пета позиция спрямо всичките 28 страни - членки на съюза.

Инфлация в страните - членки на ЕС през декември 2018 година

Снимка


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени