Повече от три четвърти от бизнес икономистите очакват САЩ да навлязат в рецесия до края на 2021-а година, въпреки че мнозинството от тях все още предвиждат, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвените ставки през настоящата година, показват резултати от ново проучване на Националната асоциация за бизнес икономика (NABE), оповестени в понеделник.
Едва 10% от анкетираните икономисти очакват рецесията да стартира през тази година, но цели 42% залагат, че това ще бъде факт през 2020-а година, а 25% прогнозират свиване на американската икономика през 2021-а година. Останалите респонденти очакват рецесия след 2021-а година, или изобщо не са изразили подобно становище, според проучването на NABE, което беше проведено между 30-ти януари и 8-и февруари сред близо 300 бизнес икономисти, които са членове на асоциацията.
Прогнозите са факт преди оповестяването от Министерството на търговията в петък (28-и февруари) на предварителните данни за брутния вътрешен продукт на САЩ за последното тримесечие на 2018-а година, като осредните прогнози на финансовите пазари са за забавяне на икономическия растеж до около 2,5% от 3,4% през третото тримесечие.
Анкетираните членове на NABE са разделени по въпроса за политиката на Федералния резерв за нормализиране на лихвите ставки, като 23% от тях очакват ново затягане (повишаване) на краткосрочните лихвени проценти с общо 50 базисни пункта до 3%, преди да стартира цикъл на намаляване на лихвите. Едва 11% от респондентите са посочили, че следващото движение ще бъде в посока на понижение на лихвените ставки и около 33% очакват, че федералната фондова ще остане или ще бъде понижена от текущия диапазон между 2,25% и 2,50%.
Търговската политика на президента Доналд Тръмп продължава да тревожи повечето от участниците в анкетата, като 36% заявяват, че съществуващите тарифи, ако останат в сила, ще намалят растежа на брутния вътрешен продукт за 2019-а година с 25 базисни пункта (с 0,25%), докато 26% предполагат, че негативния ефект ще бъде в размер на 0,5% от БВП, а 15% от участниците в анкетата прогнозират за още по-голям негативен ефект за БВП, надвишаващ 0,5%.
Икономистите също така очакват митническите тарифи да засилят инфлацията през тази година, като едва 6% от тях не смята, че това ще има отражение върху потребителските цени.