Индустриалното производство на Германия се понижи неочаквано през януари, отбелязвайки слабо начало на настоящата година за този важен сектор на водещата европейска икономика, който продължава да страда от търговските напрежения в глобален план и от неяснотата по отношение на наближаващия Брекзит (планираното за 29-и март излизане на Великобритания от ЕС), показват данни на официалната статистика Destatis.
Индустриалното производство се понижи през януари с 0,8% спрямо декември, когато нарасна с 0,8% (солидна възходяща ревизия от предишна оценка за спад с 0,4%), докато очакванията на финансовите пазари бяха за растеж с 0,5 на сто.
Промишленото производство (изключвайки енергийния сектор и строителството от общото индустриално производство) се сви с цели 1,2%, производството на капиталови стоки (на средства за производство) се понижи с 2,5%, докато енергийното производство нарасна с 3,6%, строителството нарасна с 0,2%, а производството на потребителски стоки се повиши с 1,5 на сто.
На годишна база индустриалното производство на Германия се сви през януари с 3,3%, потвърждавайки очакванията на финансовите пазари след спад с 2,7% през декември (възходяща ревизия от понижение с 3,9%).
Днешните слаби данни са факт, след като през миналата седмица Destati отчете изненадващо понижение и на германските промишлени поръчки през януари, което предполага, че индустриалният и промишлен сектор продължава да изпитва затруднения в началото на новата година.
Немската статистика представи и данни за януарски търговския баланс на Германия, като износът остана на нивото от декември, когато нарасна с 1,5% при прогноза за понижение с 0,5%, а вносът се повиши с 1,5% при очаквания за понижение с 0,1% и след повишение с 0,7% в края на 2018-а година.
Търговският излишък на Германия на некоригирана база се разшири до 14,5 млрд. евро от 14,3 млрд. евро през декември, но при очаквания за излишък в размер на 18,0 млрд. евро.
Спрямо година по-рано износът през януари нарасна с 1,7% до 108,9 млрд. евро, докато вносът се повиши с 5,0% до 94,4 млрд. евро, като износът към останалите страни-членки на ЕС се увеличи с 0,6% до 65,3 млрд. евро, а вносът от тези страни нарасна с 3,7% до 51,7 млрд. евро. Германският експорт на стоки към останалия свят (извън ЕС) се повиши с 3,3% на годишна база до 43,5 млрд. евро при увеличаване на вноса от трети страни с 6,5% до 42,7 млрд. евро.
Междувременно немският вестник "Ханделсбалт" информира, че германското правителство вече очаква растежа на БВП с едва 0,8% през настоящата година, като това представлява втора низходяща ревизия в рамките на последните едва два месеца.
Отслабващата световна икономика, рисковете в резултат на ескалиращите глобални търговски конфликти и серията политически фактори, включително неяснотата около Брезкит и финансовото състояние на Италия са сред причините за забавяне на германската икономика, съобщава "Ханделсблат", цитирайки правителствен документ.
През януари властите в Берлин понижи прогнозите си за растежа на германската икономика през 2019-а година до 1,0% от предишна оценка за по-силна експанзия с 1,8 на сто.
Седмица по-рано ОИСР понижи още по-драматично оценката си за растежа на БВП на Германия през настоящата година до едва 0,7% от предходна прогноза за негово повишение с 1,6 на сто. "Настоящата прогноза на ОИСР за 2019-а година на база на настоящите икономически данни не изглежда неправдоподобна", се посочва в министерския доклад, цитиран от "Ханделсблат".