Пазарите на акции на Уолстрийт се представят добре в началото на търговията в сряда, намирайки подкрепа от серия добри американски икономически данни, от силното поскъпване на американските петролните фючърси с близо 2% и от първият плах опит за нарастване на акциите на "Боинг" след агресивните им разпродажби от началото на седмицата в резултат на катастрофата на самолет Boeing 737 Max 8, отнела живота на всичките 157 души на борда.
Акциите на Boeing се повишават с 0,35% към 379 долара за акция, но след като през предходните две сесии на търговия се обезцениха с близо 11% като реакция на втората в рамките на само няколко месеца смъртоносна катастрофа на 737 Max 8, която накара редица държави и авиокомпании да наложат временна забрана на полетите на този модел на "Боинг".
Драматичният спад на акциите на "Боинг" от понеделник и вторник доведе до намаляване на пазарната капитализация на самолетостроителния гигант с близо 29 млрд. долара от 240 млрд. долара преди неделната катастрофа на 737 Max 8 на Етиопските авиолинии до 210 млрд. долара в края на вчерашната търговия. Този спад на акциите на Boeing се отрази от началото на седмицата негативно на индекса на DJIA, в който самолетостроителният гигант има значителна тежест сред влизащи в него общо 30 водещи американски компании, известни като "сини чипове".
Днешното предпазливо поскъпване на акциите на Boeing с 0,55% обаче допринася за нарастване на индекса DJIA с около 200 пункта (повишение с 0,8%).
Останалите водещи фондови индекси на Уолстрийт S&P500 и Nasdaq Composite пък продължават да нарастват за трета поредна сесия на търговия, намирайки подкрепа от добри данни за промишления сектор на САЩ, от неинфлационни данни за производствените цени и от силно нарастване на разходите в строителството през януари.
Надеждите, че по-късно тази вечер британските депутати ще гласуват против излизането на Обединеното кралство от ЕС без да бъде постигната преди това Брекзит сделка също допринася за днешния инвеститорски оптимизъм.
Графика на индекса S&P500Технологичният индекс Nasdaq Composite се повишава с 0,95%, а широкият индекс S&P500 - с 0,87%, опитвайки да покачи по-трайно над важната психологически и техническа зона около 2800 пункта и да тества 5-месечния връх от 2819 пункта, достигнат на 4-и март.
Подкрепа за днешният подем на Уолстрийт оказва и рязкото поскъпване на фючърсите на американския лек суров петрол с 2% към нов 4-месечен връх от 57,96 долара за барел (най-високо ценово ниво от 16-и ноември 2018-а година), след като Енергийната информационна администрация отчете изненадващ спад на седмичните петролни складови запаси в САЩ с цели 3,9 млн. барела. Снощи и Американският петрол институт (API) представи данни, показващи спад с 2,6 млн. барела на седмичните складови запаси. Поскъпването на петрола допринася за нарастване на акциите на енергийните компании като Exxon Mobil и Chevron.