В петък американските акции поскъпват за втора поредна сесия благодарение на инвеститорския оптимизъм относно последния кръг от търговските преговори между САЩ и Китай, като широкият фондов индекс S&P500 е на път да приключи най-успешното тримесечие от десет години насам.
Белият дом потвърди изказването на американския финансов министър Стивън Мнучин, че САЩ са провели конструктивни разговори с китайските висши представители в Пекин, докато китайската държавна информационна агенция съобщи, че двете страни са обсъдили "съответните документи за споразумение" и са постигнали нов напредък.
Индексът DJIA нараства с около 150 пункта (с 0,59%), S&P500 се повишава с 0,49%, a технологичният индекс Nasdaq Composite - с 0,62%, като трите основни фондови индекса бележат седмични ръстове между 0,7% и 1,1%.
Според данни на FactSet широкият фондов индекс S&P500 е на път да отбележи ръст от 12,6% в рамите на първите трите месеца от началото на годината, което ще се окаже най-солидното му тримесечно представяне от 10 години насам (от второто тримесечие на 2009-а година). Индексът DJIA пък нарасна през периода януари - март с около 12,5%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с близо 16 на сто.
Надеждите за напредък в търговските преговори между САЩ и Китай подкрепиха през последните дни възходящото движение на фондовите борси въпреки поредицата по-слаби икономически данни, които сякаш потвърдиха, че забавянето на световната икономика започва да дават оказва негативно влияние и върху американския бизнес климат.
Днешното предпазливо излизане на позитивна територия на лихвения спред между 10-годишните държавни облигации на САЩ и краткосрочните три месечни книжа също оказва подкрепа на пазара на акции на Уолстрийт, след като по-рано тази седмица инвеститорите станаха свидетели на т.нар. "обърната крива на доходността". Този феномен възникна по време на търговията през миналия петък за пръв път от 2007-а година насам (по-висока доходност на краткосрочните отколкото на дългосрочните книжа), като от историческа гледна точка това представлява доста прецизен индикатор за възможна икономическа рецесия през следващите 12 до 24 месеца.