И трите основни американски фондови индекса стартират с понижения търговията на Уолстрийт в понеделник, повлияни негативно от силен спад на акциите на "Боинг" и от инвеститорските притеснения, че предстоящите тримесечни корпоративни отчети за началото на годината ще покажат първо влошаване на печалбите от 2016-а година насам.
Индексът на сините чипове DJIA се понижава с близо 150 пункта (спад с 0,57%) в резултат най-вече на рязко поевтиняване на акциите на "Боинг" с над 4% в резултат на серия негативни новини за водещата американска самолетостроителна компания.
Широкият индекс S&P500 се понижава с 0,3%, слагайки по този начин край на непрекъснатия растеж през предходните седем поредни сесии на търговия и отстъпвайки от петъчния 6-месечен връх около 2894 пункта - най-високо ниво от 9-и октомври 2018-а година насам. Въпреки днешното известно отстъпление индексът S&P500 се търгува на по-малко от 2% под неговия рекорден исторически връх от 2941,8 пункта от 21-ви септември 2018-а година.
Технологичният индекс Nasdaq Composite също се понижава предпазливо с 0,32%, но и той се търгува недалеч от неговия 6-месечен връх, достигнат на 3-ти април.
Спад с близо 4% бележат акциите на "Боинг", след като самолетостроителният гигант обяви в края на предходната седмица, че ще бъде принуден да съкрати "временно" с около 20% ежемесечното си производство на самолети от модела 737 Max от 52 до 42 броя с оглед на продължаващо преустановяване на поръчките и на доставките на този модел след смъртоносната катастрофа през март.
Още по-силен спад с над 6,5% има при акциите на General Electric Co., след като анализаторът Стивън Туса от банката JP Morgan се върна обратно към оценката си за силно низходящо движение на акциите на индустриалния конгломерат и след като ЕК глоби компанията с 58 млн. евро за предоставяне на подвеждаща информация.
Инвеститорите изглеждат леко притеснени от предстоящите корпоративни отчети за първото тримесечие на годината, тъй като се очаква понижение с около 2,2% на осреднените печалби на компаниите, влизащи в широкия индекс S&P500, според данни на Refinitiv. Това би представлявало първото намаляване на корпоративните печалби от 2016-а година насам. Първите финансови отчети ще бъдат представени от водещи американски банки по-късно тази седмица.
Низходящото движение на Уолстрийт обаче изглежда ограничено с оглед на оставащите в сила надежди за предстоящо успешно приключване на търговските преговори между САЩ и Китай, което да бъде последвано от подписването на търговско споразумение от лидерите на двете държави Доналд Тръмп и Си Цзипин. Решението на Федералния резерв да преустанови политиката си на постепенно вдигане на основните лихвени ставки също допринесе за силното възходящо движение на фондовите борси през последните седмици.