Хакери, работещи за китайското министерство на държавната сигурност, са проникнали в компютърните мрежи на осем от най-големите доставчици на технологични услуги в света, в опит да откраднат търговски тайни на техни клиенти, заявиха запознати с кибератаките източници, цитирани от "Ройтерс".
Агенцията е получила днес нови подробности за тази хакерска операция, известна като "Клауд Хопър" (Cloud Hopper) и приписвана от САЩ и западните им съюзници на Китай.
През декември Съединените щати определиха случая като операция за кражба на западна интелектуална собственост в полза на икономическите интереси на Китай, но не посочиха засегнати компании. "Ройтерс" идентифицира две от тях - "Хюлет Пакард" и Ай Би Ем.
Днес Ройтерс установи, че са били засегнати още най-малко шест доставчика на технологични услуги: "Фуджицу", "Тата кънсълтънси сървисис", "Ен Ти Ти Дейта", "Дайменшън Дейта, "Компютър Сайънсис корпорейшън" и "Ди Екс Си Текнолъджи".
Сред пострадалите клиенти на тези компании са шведският телекомуникационен гигант "Ериксон", американският военен корабостроител "Хънтингтън Ингълс индъстрийс" и системата за пътнически резервации "Сейбър".
Споменатите фирми или отказаха коментар, или заявиха, че са взели мерки за защита и не са установили да са били откраднати важни данни.
Китайското правителство отхвърля обвиненията, че е замесено в кибератаки.