Германски прокурори обвиниха шефовете на автомобилния гигант "Фолксваген" (Volkswagen) в пазарна манипулация във връзка със скандала с вредните газови емисии, известен като "дизелгейт", който избухна през 2015-а година.
Повдигнати са обвинения срещу изпълнителния директор на "Фолксваген" Хърбърт Дийс, председателя на борда на директорите Ханс-Дитер Пош, както и срещу бившия изпълнителен директор на компанията Мартин Винтеркорн.
Прокуратурата в град Брауншвайг (северна Германия) заяви във вторник, че тримата са обвинени, че умишлено са информирали пазарите твърде късно за цената, която компанията ще плати в резултат на скандала "дизелгейт".
Според изявлението на немските прокурори, това означава, че тримата обвиняеми са повлияли неправилно върху цената на акциите на компанията "Фолксваген" като умишлено не са успели да информират навреме инвеститорите за финансовото въздействие на скандала.
Бившият изпълнителен директор на автомобилния гигант Марин Винтеркорн подаде оставка, малко след като скандалът с вредните газови емисии стана публичен.
Скандалът с отделяните вредни газови емисии от дизеловите автомобили на "Фолксваген", известен още като "Дизелгейт", избухна през 2015-а година, когато Агенцията за защита на околната среда на САЩ обвини немския автомобилен гигант, че подправя софтуера на дизеловите двигатели, за да могат те да преминават успешно тестовете за вредни емисии.
Новината за повдигнатите обвинения провокира спад на акциите на Volkswagen на Франкфуртската борса, като те поевтиняват с близо 3% към 154,45 евро за една акция, търгувайки в най-ниско ниво от 9-и септември насам.
Скандалът "дизелгейт" вече струва на "Фолксваген" повече от 30 млрд. евро под формата на глоби, граждански спогодби и изтегляне от пазара на близо 11 милиона дизелови автомобили за подмяна на измамния софтуер.
Междувременно автомобилният гигант отхвърли като "неоснователни" обвиненията за манипулация на пазара, повдигнати срещу настоящото и бившото му ръководство от страна на германските прокурори.
Хилтруд Доротея Вернер, член на борда, отговарящ за почтеността и правните въпроси, заяви във вторник, че "Фолксваген" е "разследвал щателно" въпроса с помощта на вътрешни и външни правни експерти в продължение на почти четири години.
Тя заяви, че "резултатът е ясен: обвиненията са неоснователни". Вернер добави, че ако обвинителният акт премине към процес, компанията е "уверена, че обвиненията ще се окажат неоснователни".
Надзорният съвет на компанията пък посочи, че вече е разгледал възможността за подобни обвинения и че изпълнителният комитет на управителния съвет "незабавно ще свика заседание, за да обсъди следващите стъпки“.