Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е за незабавно приключване на операцията в Сирия

Снимка: БТА

Свикан по спешност от премиера Бойко Борисов, Съветът по сигурността към Министерския съвет обсъди усложнената ситуация в Сирия и произтичащите за България рискове от нея. След като информира президента Румен Радев за обсъждането, премиерът резюмира, че по границите на България с Гърция и Турция не се забелязва нищо извънредно и миграционният натиск продължава да е нулев. Колкото до военната операцията на Турция в Сирия правителството продължава да смята, че тя трябва да спре и решение на конфликта трябва да се търси само по пътя на дипломацията.

В Съвета по сигурността участват вицепремиерите, министрите на вътрешните работи, отбраната и финансите, началникът на отбраната и ръководителите на службите, поради което всяко обсъждане в него е свидетелство за висока загриженост. В случая тя бе продиктувана от цяла поредица драматични събития през последното денонощие. САЩ призова Анкара да спре инвазията, изтегли 1000 свои военни от Северна Сирия и заплаши Турция с „мощни“ санкции. ЕС осъди военните действия в Сирия и реши да ограничи търговията с оръжие с Турция. Генералният секретар на НАТО предупреди, че турската операция може да дестабилизира целия регион, но турският президент Реджеп Ердоган изказа диаметрално противоположната оценка , че операцията ще допринесе за регионалната и глобалната сигурност. При тези разминавания София очевидно се опасява от по-голямо обтягане на отношенията с Турция, и вероятно затова в Люксембург външният министър Екатерина Захариева призова „каналите за комуникация с Анкара да останат отворени“.

Преди дни МВР предупреди, че се увеличават опитите за нелегално влизане в България откъм Гърция, но същевременно отчете нулев натиск откъм Турция. Правителството отдавна твърди, че Анкара изпълнява ангажиментите си по споразумението с ЕС за париране на мигрантския натиск и вчера, на последното заседание на Съвета „външни работи“ в Люксембург, външният министър Екатерина Захариева потвърди тази позиция. Същевременно в София вицепремиерът по сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов даде да се разбере, че София не изключва масиран миграционен натиск да възникне във всеки един момент, защото бойните действия в Сирия продължават и големи маси от хора можели да тръгнат да се спасяват в една или друга посока. Но вицепремиерът отбеляза, че дори при такива обстоятелства е неподходящо България да играе ролята на инициатор на санкции или остри позиции. По думите на самия премиер страната ни би изгубила милиарди при евентуални санкции срещу Турция.

В изявленията си след заседанието на Съвета по сигурността Борисов изтъкна, че България е против операцията на Турция в Сирия, но ще продължи да подкрепя споразумението й за бежанците с ЕС докато тя го спазва на 100%. От тези думи може да се съди, че на този етап позициите на София в международен план остават непроменени. Във вътрешен план действията на българските властите ще продължат да се свеждат до внимателно наблюдение на границите с Турция и Гърция с готовност за прилагане на изработените вече оперативни планове за действие в случай на масиран миграционен натиск.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна