Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МАЕ: Глобалният капацитет на възобновяема енергия ще се увеличи с 50% до 2024 година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Глобалният капацитет на възобновяема енергия ще се увеличи с 50% през следващите пет години до 2024-а благодарение на слънчевите фотоволтаични инсталации за домове, сгради и промишленост, прогнозира Международната агенция по енергетика (МАЕ), предаде Ройтерс.

Според МАЕ общият производствен капацитет на енергия от възобновяеми източници ще нарасне с 50%, или с 1,2 теравата (1200 гигавата) до 2024-а година, спрямо 2,5 теравата за миналата година, което е еквивалентно на общия инсталиран енергиен капацитет на Съединените щати.

В рамките на прогнозния период соларните фотоволтаици ще представляват почти 60% от този растеж, а вятърната енергия, добивана на сушата - около 25%, показва годишният доклад на МАЕ за глобални възобновяеми източници.

В същото време се очаква делът на възобновяемите енергийни източници от общото световно производство на електроенергия да нарасне до 30% през 2024-а година от 26% към момента.

Понастоящем биогоривата пък представляват 90% от възобновяемата енергия в транспорта и тяхното използване се очаква да нарасне с 25% за същия период, като Китай се очертава като основен двигател за напредъка в тази област.

Намаляващите технологични разходи и по-ефективните правителствени политики са спомогнали за по-високите прогнози за разгръщане на възобновяемия енергиен капацитет след доклада от миналата година, отбеляза Международната агенция по енергетика.

"Възобновяемите енергийни източници вече са вторият най-голям източник на електроенергия в света, но разполагането им трябва да се ускори допълнително, ако искаме да постигнем дългосрочните цели за климата, качеството на въздуха и достъпа до енергия“, заяви Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ.

"Тъй като разходите продължават да падат, ние имаме все по-голям стимул за увеличаване на внедряването на слънчеви фотоволтаици", добави той и отбеляза, че цената за производство на електроенергия от разпределени слънчеви фотоволтаични системи (фотоволтаични системи в домове, търговски сгради и промишленост) вече е под цените на електроенергията на дребно в повечето страни.

Очаква се разходите за производство на електроенергия от слънчеви фотоволтаици да намалее с още 15% до 35% до 2024-а година, което ще направи технологията още по-привлекателна за внедряване, заяви МАЕ.

Необходими са обаче политически и тарифни реформи, за да се гарантира, че растежът на слънчевата енергия е устойчив и за да се избегнат смущения на пазарите на електроенергия и по-високи енергийни разходи, се казва в годишния доклад на базираната в Париж международна организация.

През 2017-а година президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви намерението на страната си да се откаже от Парижкото споразумение, което има за цел да се справи с изменението на климата чрез увеличаване на използването на възобновяема енергия наред с други средства.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна