Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болен учен се превърнал в „пълен киборг“

След като д-р Питър Скот-Морган излезе от интензивно отделение и обяви във Фейсбук профила си, че „Питър 2.0 вече е онлайн“.

Британски учен, който страда от моторно невронно заболяване в терминална фаза, обяви, че се е трансформирал в първия „пълен киборг“, съобщи в. „Индипендънт“, цитиран от БТА.

Д-р Питър Скот-Морган, който е специалист по роботика, не приел покорно съдбата си, когато чул диагнозата през 2017 г. Той решил да удължи живота си с наличните технологии и да усъвършенства тялото и мозъка си, за да се превърне в „най-авангардния човешки кибернетичен организъм от 13,8 милиарда  години“.

Тази седмица  д-р Скот-Морган излезе от почти едномесечен престой в интензивно отделение и обяви, че „Питър 2.0 вече е онлайн“.

„Всички медицински процедури приключиха много успешно - уведоми той  последователите си в интернет. - Мини вентилаторът, който  поддържа дишането ми, е значително по-тих, отколкото на Дарт Вейдър. Речта ми е синтезирана, но поне звучи като моята. Чакат ни много проучвания, но съм в страхотен дух“.

Д-р Питър Скот-Морган, който е на 61 години, се е подложил на серия операции. Той вече има захранваща тръба, свързана пряко със стомаха му, катетър в пикочния мехур, плик за колостомия директно към дебелото черво. Така се справя с храненето и проблемите с тоалетната.

Подложил се е и на ларингектомия, за да бъде предотвратено навлизането на  слюнка в  белите му дробове. Той каза, че е разменил гласа си за „възможни десетилетия живот“. Освен това е разработил и аватар на лицето си, за да реагира с мимика с помощта на  изкуствен интелект.

Проследяваща очите технология помага на д-р Скот-Морган да контролира няколко компютъра. Затова се е подложил на лазерна хирургия и има идеално зрение на 70 см - разстоянието до компютърния екран.

Що се отнася до новата му инвалидна количка, тя е „проектирана идеално“ - дава му възможност да се изправя, да легне и да се движи със скорост.

Въпреки прогнозата на специалистите, че вероятно ще умре до края на годината, д-р Скот-Морган е оптимист.

„Аз не умирам. Аз се трансформирам. Колко обичам науката!“ - каза той миналия месец.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна