През първите шест месеца на 2020 година се очаква излишък от един милион барела на световните петролни пазари, заяви изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол.
В интервю за Ройтерс в кулоарите на Световния икономически форум в Давос Фатих Бирол посочи, че не може да се очаква значително поскъпване на петрола при "нормални условия", въпреки че неочаквани развития, като нарастващата нестабилност в Ирак, могат да променят ситуацията.
"Виждам изобилие от енергийни доставки по отношение на петрола и на природната газ. Това е причина, че последните инциденти, на които станахме свидетели - тези с убития ирански генерал и напреженията в Либия - не повишиха международните цени на петрола", отбеляза шефът на МАЕ.
"Все още имаме цена на петрола Брент около 65 долара за барел, както и по време на Световния икономически форум в Давос през миналата година, но не трябва да бъдем много спокойни. Имам притеснения относно възможните развития около Ирак - вторият по големина производител на суров петрол в ОПЕК. Надявам се Ирак да запази стабилността си като важен производител и да продължава да предоставя петрол на международните пазари", посочи Фатих Бирол.
Според него вторият важен въпрос е изменението на климата, който е в основата на настоящия световен дебат. "Енергийният сектор всъщност е в основата на климатичните промени", отбеляза той и добави: "Следователно ключов въпрос за енергийните компании е как ще се адаптира енергийният сектор".
Коментарите на Фатих Бирол за наличието на излишък от 1 млн. барела дневно на петролните пазари допринася за поевтиняване на "черното злато" в сряда, след като в началото на седмицата петролните фючърси поскъпнаха в резултат на принудителното спиране на добивите в големи находища и блокирането на основни петролни тръбопроводи в Либия.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през март поевтиняват с 0,8% към 64,00 долара за барел, а аналогичните фючърси на американския лек суров петрол - с 1% към 57,80 долара за барел.