Ученият, стоящ начело на усилията на Обединеното кралство да намери ефективна ваксина срещу коронавирус, заяви в сряда, че неговият екип е направил "значителен пробив", като е намалил нормалното време за разработване на ваксина от "две-три години до едва 14 дни".
Той каза пред Sky News: "Конвенционалните подходи обикновено отнемат най-малко две до три години, преди дори да стигнете до клинични изпитания. И ние преминахме ускорена през тази последователност, за да генерираме в лабораторията кандидат за ваксина само за 14 дни.
В изявление пред телевизията, професорът Робин Шаток, изследовател от Imperial College London, посочи, че е на етап ще започне тестване на ваксината върху животни още през следващата седмица, като отбелязва, че проучванията при хора могат да започнат през лятото, при условие че осигурено е достатъчно финансиране.
"Следващата фаза ще бъде да преминем от ранните тестове върху животни към първите изследвания върху хора. Смятаме, че с достатъчно финансиране бихме могли да направим това за период от няколко месеца“, посочи британският учен.
Професор Шаток е част от глобалните усилия за разработване на ваксина, която потенциално би могла да спаси стотици или хиляди човешки животи, ако настоящата коронавирусна епидемия се превърне в глобална пандемия.
Създаването на ваксина за настоящата епидемия обаче би било прекалено късно, но ще бъде от решаващо значение, ако има друга. "Няма да е късно, ако това се превърне в пандемия и ако циркулира по света. Все още не знаем много за самата епидемия, така че през летните месеци тя може да отслабне, ако е като грип".
Китай също заговори за намерено ефективно лекарство за лечение на заразените с коронавирус хора
Китайската глобална телевизионна мрежа (China Global Television Network - CGTN), позовавайки се на информация на китайския всекидневник Changjiang, заяви, че изследователи от университета Чжъцзян са установили две лекарства, чрез които да се борят успешно с коронавируса.
Изследователският екип на Ли Ланцзюан, един от водещите учени в Китай в борбата с новия коронавирус, обяви за "голям пробив", съобщава китайският всекидневник Changjiang.
Предварителните тестове показаха, че две лекарства - Абидол и Дарунавир (Abidol и Darunavir) - могат ефективно да възпрепятстват коронавируса в инвитро експерименти с клетки, според Ли Ланцзюан.
Тя е довела медицински персонал от източната китайска провинция Чжъцзян в централната провинция Хубей, която е огнището на коронавируса, надявайки се да подобри спешното лечение на новозаразени пациенти.
Професорът също така посочи, че анти-ХИВ лекарството Kelizhi, което се използва в момента, не е много ефективно и има странични ефекти.
Тя препоръча на Националната здравна комисия двете нови лекарства да бъдат включени в програмата за лечение на новата коронавирусна пневмония и подчерта, че двете лекарства не трябва да се приемат без лекарски указания.
Междувременно броя заразените от коронавирус към вторник включително достигна 24 324, а починалите в Китай са достигнали 490. Само в провинция Хубей, откъдето през декември тръгна смъртоносният вирус, във вторник са починали още 65 души. Според китайски информационен портал, който се позовава на регионалните власти, 846 души са оздравели а други 185 555 се намират под медицински надзор с оглед на съмнения, че са заразени.