Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Декларация срещу мидена ферма в близост до Аркутино приеха в Приморско

„Предвид защитата интересите на местната общност, занимаваща се с туризъм и на рибарските сдружения, както и запазването на Приморско като екологично чиста туристическа дестинация възразяваме срещу издаването на разрешително за ползването на воден обект за култивиране на бяла мида“, се посочва в единодушно приетото становище. Инвестиционното намерение за срок от 20 години е на Сдружение с нестопанска цел „Клуб по спортен риболов“-Бургас и е за зоната от нос Свети Това и река Ропотамо. Съветниците призовават МОСВ и Басейновата дирекция да откажат разрешително за мидената ферма.

Технологията за отглеждането на миди не е съвсем безотпадна и има голяма вероятност за замърсяване на морската вода, още повече, че няма изготвена оценка за въздействие върху околната среда, отбелязват съветниците. Те смятат че заявеното намерение за експериментално култивиране на бяла мида е в близост до плажната ивица на Аркутино, в плитки води и ще доведе до неудобство за ползващите плажа.

Кметът на Приморско отбеляза, че ще поиска среща на черноморските общини и отново ще отправят предложение към законодателната власт инвестиционните предложения първо да минават през общините:

„За жалост законодателството е такова, че общественото обсъждане се прави след като минат ред процедури. Не е редно фирмите да правят движение една година, да минават съгласувателен режим през държавни институции – „Морска администрация, Басейнова дирекция, военното министерство, да харчат маса пари и накрая да дойдат при нас и ние да кажем –не. Ние не сме против тях, а против начина по който правят бизнес.“

Подобно предложение е отправено през 2013 година покрай протестите на жителите от Приморско и Китен срещу намерението на варненска фирма да изгради  ферма за дъгова пъстърва, но тогава не е било прието.

Община Приморско има горчив опит от предходното изграждане и експлоатиране на мидени ферми през годините, като след изтичане на разрешителното или прекратяването му остават отпадъци и замърсявания. Общинският съветник Пенко Калудов посочи:

„Това е допълнително замърсяване на грунда на Черно море. Скъсаните мрежи пречат на корабоплаването. Становището е много правилно, предният път имаше големи обещания, че ще има магазин за черна мида, работни места. Видяхме какво се случи.“

Декларацията днес идва след обществено обсъждане в началото на месеца, на което местната общност изрази отрицателното си становище към обекта. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна