Петролните фючърси се понижават с над 4% към многогодишни дъна след информации, че Русия все още не е съгласна с предложението на ОПЕК за допълнително агресивно съкращаване на съвместното производството, за да се спре рязкото поевтиняване на черното злато на фона на глобалната епидемия от коронавирус, която най-вероятно ще доведе до силно ограничаване на потреблението на петрол в световен план.
Вчера членовете на ОПЕК се съгласиха на допълнително ограничаване на производство с 1,5 млн. барела на ден през второто тримесечие на 2020 година в рамките на формата "ОПЕК +, включващ и Русия, като в същото време се запазят и съществуващите съвместни съкращения в размер на 2,1 млн. барела дневно до края на настоящата година.
Според направеното предложение, ОПЕК се ангажират да свият добивите с още 1,0 млн. барела дневно, ако съюзниците на петролния картел, начело с Русия, се съгласят на допълнителни съкращения с нови 0,5 млн. барела на ден. Това би означавало, че членовете на "ОПЕК +" биха осъкратили съвместното производство с общо 3,6 млн. барела, което е около 3,6% от глобалните петролни доставки.
Агенция Ройтерс обаче цитира руски източник на високо ниво да казва, че Москва няма да подкрепи призива на ОПЕК за допълнително съкращаване на добивите и ще се съгласи само на разширяване на съществуващите съкращения във формата "ОПЕК +" от 2,1 млн. барела на ден.
Това до голяма степен провокира днешен нов силен спад на петролните фючърси.
Фючърсите на петрола брент с доставка през май поевтиняват с 4,3% към 47,80 долара за барел, като по-рано в петък удариха дъно около 47,02 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 4,34% под 44,00 долара за барел към 43,30 долара. По този начин и двата типа фючърси вече се търгуват в най-ниски нива от юли 2017-а година.
Според анализатори на банката Goldman Sachs, дори да се стигне до подобно дълбоко съкращаване на добивите, подобна сделка на "ОПЕК +" няма да предотврати наличието на излишък на световните петролни пазари през второто тримесечие на годината. С оглед на това банката продължава да поддържа прогнозата си, че цената на петрола сорт Брент ще бъде около 45 долара за барел през април.
Междувременно вече стартираха преговорите във Виена във формата "ОПЕК +" след тяхно отлагане с повече от три часа.