Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срив на европейските борси след блокиране на икономиката в Европа заради Covid-19

В понеделник европейските пазари на акции се сриват към най-ниски дъна от 2012 г. насам, тъй като пандемията от коронавирус накара редица икономики на стария континент де факто да преустановят да работят заради въведеното извънредно положение и картина в редица от тях.

Дори спешното решение на Фед на САЩ да намали основната си лихва близо до нулата не успя да уталожи инвеститорските страхове за задаваща се глобална икономическа рецесия в следствие на вирусната пандемия.

Общият европейски индекс Stoox Europe 600 се срива с 8,5%, след като през миналата седмица загуби 18% от стойността си и вече се търгува в най-ниски нива от 2012 г. насам.

Големите губещи са борсите във Франкфурт и Париж, като индексът DAX 30 се понижава с 8,3%, а CAC 40 - с 9,65%, след като разрастващата се бързо пандемия от коронавирус Германия и Франция принуди двете водещи икономики в еврозоната да се присъединят към Италия и Исапания, обявявайки мащабни извънредни ограничения.

Испанският фондов индекс Ibex-35 се срива с над 10%, а италианският MIB - с 9,35%, след като и в двете държави продължава бързо да расте броят на заразените и починалите от новия коронавирус Covid-19.

Британският индекс FTSE100 се понижава с над 7%.

Най-агресивни са разпродажбите на акциите на авиопревозвачите и на туроператорите, тъй като вирусната пандемия спря глобалните пътувания.

Индексът, включващ компании за отдих и пътувания, SXTP се понижи с близо 15%. Акциите на британският туроператор TUI се сриват с 34,7%, след като компанията обяви, че спира огромна част от операциите си. Спад с 23% бележат акциите на компанията-собственик на British Airways - IAG, след като и тя обяви драстично съкращаване на капацитета си през април и май със 75 на сто.

Спад с 16,5% бележат акциите на нискотарифната самолетна компания EasyJet, а акциите на Air France - KLM поевтиняват с 16,6%, след като и тя обяви драстично съкращаване на полетния си капацитет с до 90% заради вирусната пандемия.

Падащите лихви по цял свят пък се отразяват силно негативно на банковия сектор, чийто европейски индекс SX7P се понижава с 11%.

Рано сутринта основните американски фондови индекси удариха лимита си за спад с 5%, което преустанови тяхната извънборсовата търговия. Търговията на т.нар. "борсово търгувани фондове" (EFT) обаче продължава и предполага, че при днешния старт на Уолстрийт индексът DJIA може да отвори със спад от близо 10%, а S&P500 с понижение от 9,6%.

Това предполага, че индексът S&P500 ще падна под лимита от 7% в началото на търговията в САЩ, което ще наложи автоматично прекратяване на търговията за 15 минути.

Очакванията за нов "черен понеделник" на Уолстрийт са факт, въпреки че в неделя Фед предприе второ в рамите на последните две седмици извънредно понижение на основната си лихва, този път с цели 100 пункта до диапазона 0,00% - 0,25%. Това обаче не успокои финансовите пазари, тъй като инвеститорите започват все повече да се страхуват от причинена от коронавируса икономическа рецесия в световен мащаб.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени