Министерството на енергетиката на Русия потвърди във вторник, че страната ще участва в предстоящата видеоконферентна среща на производителките на петрол във формата "ОПЕК +" на 9-и април, четвъртък, съобщават РИА Новости и Ройтерс.
Руската информационна агенция също така съобщи, че все още не е постигнат консенсус между Русия и Саудитска Арабия относно цените на петрола, което беше и в основата на отлагането на постигане на окончателно споразумение за срещата на "ОПЕК +" в четвъртък, а не както беше предварително планирано тя да се проведе в началото на седмицата (на 6 април).
Според информация на агенция ТАСС, ОПЕК и нейните съюзници, начело с Русия, водят преговори за тримесечно намаляване на производството на петрол.
Потенциалната сделка ще продължи от май до края на юли 2020 г. Месец май ще бъде избран за отправна точка на споразумението, "тъй като петролните доставки за април вече са планирани", посочиха вътрешни източници на руската агенция.
Призивът идва от настоящия домакин на срещите на Г-20 - Саудитска Арабия, която все още има спорове с Русия.
Риад потвърди, че ще свика видеоконферентна среща на енергийните министри от Г-20 в петък, "за да се насърчи глобалният диалог и сътрудничество, за да се осигурят стабилни енергийни пазари и да се даде възможност на по-силната глобална икономика". Министрите на енергетиката също така ще действат за облекчаване на въздействието на пандемията на коронавирус върху глобалните енергийни пазари.
В очакване на тези две важни събития, петролните фючърси поскъпват с близо 2% през днешната търговия, тъй като участниците на пазарите на суровини се надяват, че най-големите производители в света ще успеят да се договорят за по-съществено съкращаване на производство на суров петрол.
Фючърсите на петрола брент с доставка през юни нараства във вторник с 1,9% към $ 33,70 за барел, а тези на американския лек суров петрол с доставка през май - с 1,8% към $ 26,55 за барел. По този начин те компенсират част от вчерашните солидни понижения съответно с 3,1% към $ 33,05 за барел и с цели 8% към $ 26,08 за барел.