Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфлацията в САЩ през март с най-голям спад от пет години

Потребителските цени в САЩ през март отбелязаха най-голям месечен спад от пет години, като е възможно по-нататъшното отслабване на инфлацията, тъй като пандемията от коронавирус потиска търсенето на редица стоки и услуги, компенсирайки увеличенията на някои цени на стоки с оглед на техния недостиг в резултат на прекъсвания във веригата на доставки.

Министерството на труда обяви в петък, че индексът на потребителските цени (CPI) се е понижил през март с 0,4% спрямо февруари с оглед на ценови спад при бензина, хотелиерския бизнес, дрехите и самолетни билети. Това е най-големият месечен спад от януари 2015 г., след като през февруари потребителските цени се повишиха с 0,1 на сто.

На годишна база потребителската инфлация в САЩ се забави през март до 1,5% от 2,3% месец по-рано.

Енергийните цени се сринаха през март с 5,8% с оглед ценовия спад на бензина с 10,5% в резултат на драматичното поевтиняване на петрола на международните пазари към 18-годишни дъна, докато цените на храните се увеличиха с 0,3 на сто.

Основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) се понижи през март с 0,1% на месечна база, докато основната инфлация на годишна база се забави до 2,1% от 2,3% през февруари. Това представлява първо понижение на основния CPI на месечна база от януари 2010г. и се дължи на по-ниските цени на самолетни билети, на дрехи, на нови превозни средства и на хотелиерските услуги.

В същото време Министерството на труда отбеляза увеличение през март на цените за медицински грижи, за употребявани автомобили и камиони, за застраховки на моторни превозни средства и за образование.

Департаментът по труда добави, че докладът за CPI през март е повлиян от вирусната пандемия, тъй като събирането на данни е било спрямо на 16 март. Събирането на данните през миналия месец е повлияно "от временното затваряне или ограничените операции на някои видове заведения, което е довело до увеличаване на броя на цените, считани за временно недостъпни и реално определени".

В резултат на това министерството посочи, че много от представените днес индекси се основават на по-малки количества от събираните обикновено ценови данни, като част от ценовите индекси дори не са публикувани за месец март.

Ресторантите, баровете и други социални места са затворени през последните седмици, тъй като държавните и местните власти приложиха строги мерки за контрол на разпространението на Covid-19. Търговците на дрехи също затвориха своите магазини, както има някои производители.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени