В понеделник цените на американския лек суров петрол се сриват към рекордно историческо дъно от $1 за барел с оглед на страховете, че в скоро време складовите запаси в САЩ ще бъде запълнени в скоро време на фона на шоковият спад при търсенето на петрол поради глобалната рецесия, и в частност тази в Съединените щати, заради коронавирусната пандемия.
Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) с доставка през май поевтиняват в рамките на деня с над 90% към рекордно дъно от $ 1,02 долара за барел.
Анализаторите обаче отбелязват, че днешният драматичен исторически срив е силно преувеличен заради изтичащите утре (21 април) фючърсни петролни контракти за месец май. С оглед на този предстоящ утре падеж, тези фючърси почти не се търгуват на петролните пазари за сметка на по-активно търгуваните юнските фючърси на WTI, като днес те поевтиняват с близо 13%, но към ниво от 21,65 долара за барел, или с цели 20 долара над историческо дъното на майските контракти от един долар за барел.
Основна причина за днешното шокиращо поевтиняване на WTI обаче е растящият обем на петрола, съхраняван в американските складове, особено в складовете за доставка в Кушинг (Cushing), Оклахома, тъй като нефтените рафинерии в САЩ спират активността си на фона на слабото търсене на техни крайни продукти.
Има опасения, че щом бъдат запълнени петролните складове, производителите ще се наложи автоматично да намалят добивите.
В същото време складовете за съхранение на черното злато на плаващи танкери се оценяват на рекордните 160 милиона барела, но и те в скоро време могат да бъдат попълнени с оглед на драматично намаляващо потребление в резултат на световната рецесия, провокирана от коронавирусната пандемия.
Фючърсите на петрола брент с доставка през юни поевтиняват "по-сдържано" със 7% към $ 26,00 за барел, отправяйки поглед към многогодишното ценово дъно около $ 24,50 за барел от началото на април.