Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джузепе Конте: Нито един конституционен съд не може да решава какво да прави ЕЦБ

Джузепе Конте, премиер на Италия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Независимостта на Европейската централна банка е от ключово значение за основите на Европейския съюз, като това е залегнало в договорите на ЕС, заяви в сряда премиерът на Италия Джузепе Конте, подчертавайки, че нито един национален конституционен съд не трябва да решава какво може или не може да прави ЕЦБ.

"Не е работа на който и да е конституционен съд да решава какво може да прави или да не прави ЕЦБ. Нейната независимост е опорната точка на европейските договори, които са признати и от Германия", посочи Конте в интервю за вестник Il Fatto Quotidiano.

"Намирам за неуместно национален съд, било той и конституционен, да поиска от ЕЦБ да доказва правотата на своите покупки на активи. Никакъв съд не може да се меси в тези начинания на централната банка", добави той.

Коментарите на Конте относно независимостта на ЕЦБ идват, след като ден по-рано Федералният конституционен съд на Германия постанови, че централната банка на еврозоната надхвърля част от правомощията си посредством програмата за закупуване на активи на публичния сектор (програмата PSPP, или по-известна като "количествени улеснения"). Немският най-висш съд също така даде на ЕЦБ тримесечен срок да коригира програмата си за покупки на активи, или в противен случай Бундесбанк (централната банка на Германия) ще загуби правото си да участва в тези операции.

Решението на немския съд беше последвано от изявление на ЕЦБ, в което банката подчерта, че остава напълно ангажирана да направи всичко необходимо в рамките на своя мандат, за да гарантира, че провежданата от нея стимулираща парична и лихвена политика ще достигне до всички части на еврозоната.

Междувременно премиерът Конте също така обяви, че следващият пакет от икономически стимули за Италия ще възлиза на около 55 милиарда евро и добави, че очаква този пакет да бъде одобрен до края на седмицата.

Той отново отбеляза, че Италия не се нуждае от Европейския механизъм за стабилност (спасителния фонд на еврозoната ESM) и отбеляза, че ще бъде трудно договореният в рамките на ЕС съвместен възстановителен фонд да стартира преди лятото.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна