Германският износ отбеляза рекорден в историята спад през март, тъй като коронавирусната пандемия засегна силно световното търсене и потребление, показват данни на немската федерална статистика Destatis.
Износът на Германия се срина през март с 11,8% спрямо февруари, когато нарасна с 1,2%, като това е най-големият спад на немския експорт от август 1990 г., от когато Destatis разполага с тази серия икономически данни. Очакванията на финансите пазари бяха за по-умерено понижение на износа с около 5 на сто.
В същото време германският внос се понижи през март с 5,1% след понижение с 1,5% през предходния месец, отбелязвайки най-голям спад от януари 2009 г., когато беше разгара на световната финансова и икономическа криза.
В резултат на драматичния спад на износа, търговският баланс на Германия на сезонно-коригирана база се сви рязко през март до 12,8 млрд. евро от 21,4 млрд. евро през февруари.
Спрямо година по-рано немският експорт се понижи със 7,9%, докато вносът - с 4,5 на сто, като на некоригирана база търговският излишък през се понижи до 17,4 млрд. евро от 22,3 млрд. евро през същия месец на 2019 г. и спрямо позитивен баланс за 20,6 млрд. евро през февруари.
Правителството на Германия очаква, че силно разчитащата на експорта икономика на страната ще отбележи през настоящата година рекорден след края на Втората световна война спад от 6,3% въпреки масивният правителствен финансов пакет за 750 млрд. евро, имащ за цел да облекчи негативното въздействие на коронаворусната пандемия.
Мнозинството икономисти и анализатори очакват, че всяко едно предстоящо възстановяване ще бъде бавно, като темпът на икономически растеж ще зависи до голяма степен от това колко бързо европейските съседи на Германия и други важни търговски партньори като Китай и САЩ ще излязат от кризата.
"Взаимната зависимост на световната икономика ще бъде фатална за експортния сектор по време на коронавирусната криза", коментира пред Ройтерс Александър Крюгер от Bankhaus Lampe, добавяйки, че най-лошото тепърва предстои.