Мъжете имат по-високи нива на ензим в кръвта, използван от новия коронавирус да заразява клетките, показаха резултатите от голямо европейско изследване, цитирани от БТА и Ройтерс. Това може да обясни защо мъжете са по-уязвими за вируса SARS-CoV-2 от жените.
Ангиотензин конвертиращият ензим 2 (ACE2) се среща в клетките на сърцето, бъбреците и другите органи. Смята се, че той е „вратата“ за вирусната инвазия и за напредването на Covid-19 към белите дробове.
ACE2 всъщност е рецептор на повърхността на клетките, който се свързва с новия коронавирус - така дава възможност той да влезе в тях и да ги инфектира.
Новият коронавирус зарази повече от четири милиона души по света. Мъжете се разболяват повече от жените, като усложненията при тях също са повече, отбелязва Ройтерс.
Европейските специалисти са анализирали резултатите за хиляди мъже и жени, като са измерили концентрацията на ензима ACE2 в кръвни проби, взети от 3500 пациенти със сърдечна недостатъчност от 11 европейски държави.
Изследването е започнало преди пандемията и затова не включва болни от Covid-19. Когато други трудове започват да сочат ACE2 като ключов за проникването на новия коронавирус в клетките, Ворс и екипът му виждат значимо припокриване със собственото им изследване.
"Когато установихме, че един от най-силните биомаркери ACE2 е много по-висок при мъжете, отколкото при жените, разбрахме, че това може да обясни защо мъжете е по-вероятно да умрат от Covid-19 от жените" - каза д-р Изиа Сама, който е един от ръководителите на изследването.
Сама отбелязва, че освен в сърцето, бъбреците и тъканите, покриващи кръвоносните съдове, ACE2 е в особено високи нива в тестисите. Това също може да обясни защо мъжете са по-уязвими на Covid-19.
Изследването, публикувано в Европейското списание за сърдечносъдови болести (European Heart Journal), установява също, че лекарствата ACE-инхибитори или ангиотензин рецепторни блокери (ARBs) не повишават концентрацията на ACE2 и затова не би трябвало да увеличават риска от Covid-19 за приемащите ги хора.
Тези лекарства се предписват на хора със застойна сърдечна недостатъчност, диабет или бъбречни заболявания.
"Резултатите не подкрепят необходимост приемът на тези лекарства да бъде спрян при пациентите с Covid-19" - каза Адриан Ворс, професор по кардиология в университетския медицински център в Грьонинген, който е един от ръководителите на изследването.