Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срив на потребителските разходи и ръст на личните доходи в САЩ през април

През април потребителските разходи в САЩ се сринаха рекордно, тъй като коронавирусната пандемия подкопа сериозно търсенето, подсилвайки очакванията, че през второто тримесечие американската икономика може да отбележи най-драматичният си спад от Голямата депресия насам.

В същото време коронавирусната криза повиши изненадващо силно личните доходи благодарение на историческия фискален пакет на правителството на стойност близо 3 трилиона долара, чрез който бяха отпуснати чекове на стойност $ 1200 на милиони хора в страната и бяха засилени обезщетенията за безработица в опит да се компенсират икономическите трудности, предизвикани от пандемията.

Според доклада на Министерството на търговията личните доходи, отразяващи печалбите на американците преди облагането с данъци от заплати, инвестиции и други източници, скочиха с рекордните 10,5% спрямо март, когато се понижиха с 2,2% в резултат на мащабните правителствени стимулиращи мерки.

Потребителските разходи обаче, които формират повече от две трети от икономическата активност в САЩ, се сринаха през април с цели 12,6% спрямо март, когато те също се свиха силно със 7,5 на сто. Това е най-големият спад на разходите откакто съществува тази статистика от 1959г. насам.

Потребителските харчове през миналия месец бяха сериозно потиснати от спад при разходите за здравеопазване, след като стоматологичните кабинети затвориха, а болниците отложиха планираните операции и неотложните посещения, за да се съсредоточат върху пациенти, страдащи от Covid-19.

Силно намаление отбелязаха и разходите в ресторантите, които пренасочиха дейността си само към услуги за доставки. Сериозно понижение отчетоха и разходите за хотели и мотели, като през април спад имаше и при разходите за храна и напитки

Днешният доклад се добавя към поредицата от мрачни данни за пазара на труда, производството и жилищния пазар, подчертавайки ужасяващото въздействие на коронавирусната криза върху икономиката, като анализаторите предупреждават, че може да отнеме години, преди икономиката на САЩ да може се възстанови напълно от текущият пагубен удар, който нанесе Covid-19.

Драматичният спад на потребителските разходи при изненадващо рязко нарастване на доходите доведе до скок на нивото на спестовност в САЩ през април до рекордните 33% от 12,7% през март.

"Спадът с 13,2% на реалните лични разходи през април, което остави потреблението в САЩ с близо 20% под нивото му от февруари, илюстрира цялостният удар върху търсенето, който нанесоха карантинните противоепидемични мерки", посочи Андрю Хънтър, старши американски икономист от Capital Economics.

Той добави: "Скокът на личните доходи обаче би трябвало да помогне за икономическото възстановяване".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна