Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нестабилно подобрение на промишлената активност в Китай през май

Снимка: БНР

Промишлената активност в Китай се върна на пътя на растежа през май с оглед разхлабване на стриктните ограничителни мерки, които бяха въведени по-рано през годината, за да се спре разпространението на коронавируса в азиатска държава.

Подобрението обаче е слабо и нестабилно, тъй като експортните поръчки продължават да се свиват в резултат на слабото търсене на китайско произведени стоки по света, където все още Covid-19 вреди сериозно на икономическия живот.

През последните три месеца все повече китайски фабрики бяха отворени наново, след като властите в Пекин облекчиха агресивните противовирусни мерки, но сега те са изправени пред ужасната реалност на падащи поръчки от чуждестранни клиенти.

Това се вижда ясно от представените вчера и по-рано днес официални и частни бизнес PMI проучвания за втората по сила световна икономика.

Официалният промишлен PMI индекс и аналогичното частно проучване Caixin показаха разрастване на активността в промишлената сфера през май.

Според китайската национална статистика, промишленият PMI индекс отслабна през май до 50,6 пункта от 50,8 пункта през април, но остава над важното ниво от 50,0 пункта за трети пореден месец. В същото време аналогичният индекс от частното проучване на агенциите Caixin и Markit отчете нарастване до 4-месечен връх от 50,7 пункта спрямо 49,4 пункта през април.

И двете проучвания обаче отбелязват отслабване на индекса, измерващ само промишленото производство, като в същото време продължава да бележи сериозно свиване индексът на новите експортни поръчки.

Докато възобновяването на работата и стабилизираните вериги за доставки позволиха на производителите отново да увеличат продукцията си, производството остава много по-стабилно от търсенето, казва Ван Чжъ, старши икономист от Caixin Insight Group.

Взети заедно, двете производствени проучвания за Китай предполагат, че темповете на икономическо възстановяване от коронавирусната криза се забавят, което до голяма степен се дължи на недостиг на пазари в чужбина. "Страхувам се, че най-бързият темп на възстановяване вече е зад гърба ни. Слабото търсене наистина е най-големият проблем", коментира базираната в Пекин анализаторска компания Kaiyuan Securities.

Междувременно официалният непромишлен PMI индекс нарасна през май до 4-месечен връх от 53,6 пункта благодарение най-вече на силно възстановяване на строителната активност в Китай. Подиндексът PMI в строителството нарасна до 60,8 пункта от 59,7 пункта през април, докато подиндексът в сферата на услугите се повиши през май по-слабо до 52,3 от 52,1 пункта месец по-рано.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна