Исковете за обезщетения за безработица във Великобритания нараснаха през май с нови близо 529 хиляди, след като месец по-рано те отбелязаха исторически ръст от над 1 милион, показват данни на официалната британска статистика ONS.
Тези данни потвърждават щетите върху трудовия пазар и икономиката на Обединеното кралство, които причини коронавирусната пандемия в следствие на въведените карантинни мерки и затваряне на бизнеса. Намаляването на моблите за обезщетения обаче сякаш показва позитивния ефект от предприетите от правителството и централната банка експанзивни стимулиращи мерки на подкрепа, предназначени да ограничат този пандемичен удар.
Според ONS броят на подадените искове за обезщетения за безработица е нараснал през май с 528 900, достигайки 2,8 милиона, след като през април беше отчетен техен рекорден исторически ръст с 1,0327 милиона (възходяща ревизия от предишна оценка за 856 500). По този начин нивото на молбите за помощи при безработица се увеличи през май до 7,8% от 5,8% месец по-рано.
Правителството се надява, че подкрепяната от данъкоплатците на страната програма за покриване на заплатите на работещите, намиращи се в принудителен отпуск, ще ограничи масовите съкращения. Около 7,5 милиона трудещите получават поне 80% от редовната си заплата по програмата, въпреки че не са на работа.
В същото време експерименталните данни на ONS за работни места през май, базирани на данъчни данни, показват, че броят на хората по ведомост в компаниите, е намалял с 1,7% спрямо април.
Нивото на безработицата във Великобритания обаче стабилизира изненадващо през трите месеца до края на април в нивото от 3,9%, отчетено и през първото тримесечие на годината, докато прогнозите на финансовите пазари бяха за скок към 4,7%.