Немският авиопревозвач "Луфтханза" (Deutsche Lufthansa) заяви, че се стреми да постигне споразумения с представителите на синдикатите до 22 юни за съкращаване на 22 000 работни места на пълен работен ден, тъй като пандемията от Covid-19 предизвика драстичен спад на въздушния транспорт.
Компанията посочи, че планира половината от съкращенията да бъдат в рамките на Германия.
"Искаме да подсигурим над 100 000 работни места в Lufthansa Group в дългосрочен план, въпреки всичките настоящи предизвикателства. За да се постигнем това са неизбежни болезнените мерки за преструктуриране", заяви Михаел Нигеман, член на Изпълнителния съвет по човешки ресурси и правни въпроси на Deutsche Lufthansa.
В полетните операции на авиокомпанията "Луфтханза" ще бъдат засегнати 5000 работни места, 600 от които ще бъдат на пилоти, 2600 на стюардеси и 1500 наземен персонал. Освен това ще бъдат засегнати 1400 работни места в централата и в администрацията на други компании от Lufthansa Group.
Компанията "Луфтханза", която наскоро прие спасителния пакет от германското правителство на стойност 9 млрд. евро, добави, че нейното поделение Lufthansa Technik има излишък в световен мащаб на около 4500 работни места, като 2500 от тях са в Германия.
В бизнеса с кетъринг на LSG Group ще бъдат засегнати 8300 работни места по света, като 1500 от тях в Германия.
Lufthansa Group, която също така притежава Swiss International Airlines, Austrian Airlines и Brussels Airlines, заяви, че нискотарифната ѝ авиокомпания Germanwings няма да възобнови полетните си операции, докато другата ѝ нискотарифна авиокомпания Eurowings ще намали административния си капацитет с 30 процента и ще съкрати 300 работни места.
Поделението Austrian Airlines има излишък от персонал в размер на 1100 работни места поради намаляване на нейния автопарка, Brussels Airlines ще намали капацитета си с 1000 работни места, а Lufthansa Cargo с 500.
Според компанията, свръхкапацитетът на настоящия персонал може да бъде частично компенсиран с заетост на непълно работно време, колективни трудови договори за намаляване на седмичното работно време или други мерки за намаляване на разходите.