Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ се заричат да не позволят надмощие на Китай и Русия в Космоса

САЩ ще се стремят да запазят превъзходство в Космоса, в частност като защитят своите GPS сателити.
Снимка: Пентагон

САЩ искат да попречат на Китай и Русия да поемат контрола над космическото пространство около Земята и разчитат да намерят съюзници, за да го постигнат. Това се посочва в нова Стратегия за отбрана на Космоса, обявена от Пентагона, предаде АФП.

Стратегическият документ е първият, след като президентът Доналд Тръмп обяви създаването на новите Космически сили на САЩ през декември.

„Китай и Русия представляват най-голямата стратегическа заплаха заради разработката, тестването и разполагането на способности за противодействие в Космоса“, се посочва в несекретната част на стратегията. Според нея и двете страни правят космически оръжия с цел да ограничат военната ефективност на САЩ и техните съюзници и да поставят под въпрос свободата им на действие в Космоса.

Стратегията подчертава, че САЩ ще се стремят да запазят гражданското и военното си превъзходство в Космоса, в частност като защитят своите GPS сателити, от които зависят военните, но също така спешните служби, транспорта и дори финансовите услуги.

Но Китай и Русия разработват способности за кибератаки и за заглушаване на спътниците, които заплашват американските спътници, включително електромагнитни оръжия, сателити-убийци и противосателитни ракети, посочи директорът по космическите въпроси на Пентагона Стивън Китей.

Китай инвестира милиарди долари в Космоса и извежда много сателити в орбита. А през 2007 г. успешно тества ракета земя-въздух, поразила негов сателит, с което демонстрира способност да атакува сателити на чужди страни.

А Русия през 2017 г. изведе в орбита сателит, за който казва, че може да диагностицира проблемите в руски сателити, посочи Китей. Но този нов сателит не се е поместил оттогава и се намира обезпокояващо близко до американски сателит, добави той.

Русия освен това планирала да изпита по-късно тежката си ракета „Ангара“ и продължава разработката на нова междуконтинентална ракета – „Сармат“, за която президентът Путин каза през 2018 г., че може да преодолее отбраната на НАТО.

„Ние все още сме пред тях, но темпото, с което те развиват тези способности, представлява несъмнено риск за нас“, каза Китей. „Това са много сериозни заплахи“, добави той.

Заплаха, за която САЩ трябва да са подготвени

Според документа на Пентагона Китай и Русия гледат на достъпа до Космоса като на нещо важно за изпълнение на националните си и военни цели. И за двете страни Космосът бил от особено значение при една модерна война, а на използването на космически оръжия - средство за намаляване на военната ефикасност на САЩ и на техните съюзници, както и на средство за спечелване на бъдещи войни.

В стратегията се представя и възможност за ядрена атака в Космоса. Въпреки че липсата на атмосфера ще попречи на всякакво изгаряне, детонацията на ядрено оръжие ще предизвика мощен електромагнитен заряд, който ще унищожи електронните вериги на всички сателити около нея.

„Това е заплаха, за която трябва да бъдем подготвени“, каза Китей.

Новата американска стратегия подчертава, че САЩ възнамеряват да „споделят тежестта със своите съюзници и партньори“, както и да се увеличи сътрудничеството с промишления сектор.

Най-близките съюзници на САЩ в областта на разузнаването - Австралия, Канада, Нова Зеландия, Обединеното кралство, сътрудничат със САЩ от 2014 г. в рамките на Инициативата за междусъюзнически космически операции. Франция и Германия се присъединиха към тях през февруари.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени