През юли икономическото и бизнес доверие в еврозоната, в целия ЕС и в частност в нашата страна, бележи подобрение за трети пореден месец, опитвайки да компенсира част от огромните загуби през март и април, които бяха причинени от строгите карантинни мерки заради коронавирусната пандемия, показват резултати от последно проучване на Европейската комисия.
Индексът, измерващ икономическото доверие за целия ЕС, отскочи през юли до 81,8 пункта от 74,9 пункта през юни и след като през април удари историческо дъно от 63,8 пункта. Съответният индекс за еврозоната нарасна през юли до 82,3 пункта от 75,8 пункта месец по-рано и спрямо априлското дъно от 64,8 пункта (най-ниско ниво от 1985 г. насам, когато стартира това проучване).
Подобрение бележат почти всички водещи икономически сектори - промишлеността, сферата на услугите и търговията на дребно, като само при строителството се отчита известно понижение. Известна стабилизация и дори слабо понижение отчита потребителските нагласи, като съответният индекс за еврозоната се понижи през юли до -12,6 пункта от -11,6 пункта през юни, а за целия ЕС стабилизира в юнското ниво от -15,6 пункта.
Аналогичният индекс на икономическите нагласи в България пък нарасна през юли до 73,4 пункта от 72,6 пункта през юни и след като през април беше ударено многогодишното дъно от 58,3 пункта, но въпреки това поредно повишение индексът остава далеч от неговите дългосрочно стабилни нива около и над 100 пункта.
Индексът на потребителското доверие в България се влоши през юли до -32,5 пункта от -29,3 пункта през юни, достигайки най-ниско ниво от април.
В същото време индексът, измерващ очакванията за заетостта и трудовия пазар, отскочи рязко в рамките на ЕС и еврозоната съответно с 4,1 и с 4,0 пункта до ниво от 87,0 пункта, а за България - до 95,6 пункта от 92,9 пункта месец по-рано.