Във вторник пазарите на акции по цял свят бележат подем, като инвеститорите временно поставят на заден план тревогите около втората вълна на коронавирусна пандемия, насочвайки изцяло вниманието върху президентските избори в САЩ.
Инвеститорите изглежда се надяват, че евентуална победа на демократичния претендент Джо Байдън може да доведе до одобряването на повече фискални икономически стимули за справяне с негативните последици н коронавирусната криза. Това обаче ще изисква подкрепа в Сената на САЩ, който понастоящем се контролира от републиканците на Доналд Тръмп. Но вотът в САЩ включва и преизбирането на някои сенатори, включително републиканци, които ще се изправят в битка с претенденти от Демократическата партия на Байдън.
Рано сутринта азиатските фондови борси последваха снощното възходящо движение на Уолстрийт, като водещият китайски индекс Shanghai Composite нарасна с 1,42%, индексът Hang Seng - с 1,96% и южнокорейският Kospi с 1,87%.
По-рано днес на борсата в Синдей основният индекс ASX 200 се повиши с 1,93% в резултат и на агресивното понижаване на водещата лихва на Австралийската централна банка до рекордно дъно от 0,1%.
През последните седмици инвеститорите по цял свят се колебаеха между оптимизма, че световната икономика се справя по-добре с пандемията от коронавируса и безпокойството, че американските законодатели не успяха да одобрят нова фискална помощ след изтичане на разширените обезщетения за безработица, подкрепящи потребителските разходи. Търговците и инвеститорите изглежда се надяват при евентуална победа на Байдън и на демократите в Сената да се излезе от тази задънена улица.
В същото време пазарите се притесняват от нарастването на нивото на новозаразени с Covid-19 в Европа, което накара повече правителства на стария континент да възстановят ограниченията за пътуване и бизнес.
Въпреки това европейските фондов борси бележат солиден растеж за втора поредна сесия на търговия, като общият индекс Stoxx Europe 600 нараства в началото на днешната търговия с 1,35%, немският DAX 30 с 1,64%, френският CAC 40 с 1,66% и британският FTSE100 - с 1,45%.
Фючърсите на основните американски фондови индекси също нарастват преди началото на президентския вот и преди старта на търговията на Уолстрийт.
Фючърсите на индекса на сините чипове DJIA се повишават с близо 350 пункта (с 1,3%), на широкия индекс S&P500 с 1,11% и на индекса Nasdaq100 с 0,81%.
Вчера и трите основни американски фондови индекса приключиха търговията с добри повишения, като индексът DJIA нарасна с 1,59%, широкият индекс S&P500 - с 1,23% и технологичният индекс Nasdaq Composite - с 0,42%.
Фокусът на всички търговци и инвеститори остава изцяло насочено върху днешните президентските избори в САЩ. Според проучванията на общественото мнение бившият вицепрезидент Джо Байдън продължава да има преднина пред президента Доналд Тръмп, като също така се очаква демократите да поемат контрола и над Сената в така наречената "синя вълна", след като те вече контролират Камарата на представителите.
Участниците на капиталовите пазари ще следят не само кой ще спечели президентската надпревара във водещата световна икономика, но и дали резултатът ще бъде по-ясен и категоричен още след края на самото гласуване.
"Ясна победа на Байдън, запазване на контрола на неговата Демократическа партия върху Камарата и спечелване на мнозинство в Сената, изглежда би било най-положително за финансовите пазари. Подобен резултат ще отвори вратата за поредица от мащабни фискални стимули, които биха могли да компенсират част от щетите, нанесени от Covid-19 на икономиката на САЩ", коментира за агенция MarketWatch Лукман Отунуга, старши анализатор в FXTM.
"Ако обаче Байдън спечели президентската надпревара, но републиканците запазят контрол на Сената, това може да намали шансовете за по-големи фискални стимули и би могло да бъде по-малко позитивно за глобалния риск апетит на капиталовите пазари", допълни той.
Според него победа на Тръмп пък може да постави под въпрос новите планове за държавно стимулиране, но в същото време политическата приемственост би могла да даде тласък на цените на акциите в средносрочен план.
Най-негативният сценарий за пазарите в краткосрочен план биха били по-оспорвани първоначални резултати след изборния ден, тъй като това ще означава, че е може да минат дори седмици преди да стане ясен победителят за Белия дом с оглед на подадените през последните седмици по пощата рекорден брой гласове.