Потребителският ценови индекс САЩ през октомври остана неочаквано през промяна спрямо септемврийското ниво, тъй като умереното поскъпване на храните беше компенсирано от по-евтиния бензин. Това може да позволи на Федералния резерв да запази настоящата изключително разхлабена и стимулираща парична и лихвена политика за дълъг период, за да подпомогне за икономическото възстановяване от рецесията, предизвикана от Covid-19.
Според Министерството на труда индексът на потребителските цени (CPI) през октомври остана на нивото от септември, когато нарасна с 0,2%, докато участниците на финансовите пазари очакваха ново повишение на инфлацията с 0,2 на сто.
Спрямо година по-рано потребителската инфлация през октомври се повиши с 1,2%, но след растеж с 1,4% през септември и очаквания за повишение с 1,3 на сто.
Изключвайки цените на храни и енергия, т.нар. основна инфлация (основен CPI) също остана непроменена на месечна база и се повиши с 1,6% спрямо година по-рано след растеж с 1,7% през септември.
Предпочитаното мерило на Федералния резерв за инфлацията в САЩ е индекса на основните разходи за лично потребление (PCE), който нарасна през септември на годишна база с 1,5 на сто, докато целевото ниво на централната банка е нарастване на инфлацията с около 2 на сто.