Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

JP Morgan доминира на пазара на злато с рекордни приходи от 1 млрд. долара

Банката JP Morgan е спечелила рекордни приходи от около 1 милиард долара от началото на годината досега от търговия, съхранение и финансиране на благородни метали, което е значително по-добре от конкурентните банки, съобщиха пред Ройтерс два източника, запознати с въпроса.

Коронавирусът създаде доходоносен бизнес за инвестиционни банки, които се занимават със злато, сребро и други благородни метали, тъй като активи масивни инвестиционни покупки и наруши нормалното функциониране на пазара.

Американската банка JP Morgan обаче доминира отчетливо, увеличавайки своя дял на този пазар.

Приходите на банката до средата на ноември съставляват поне половината от сумата между 1,7 до 2 млрд. долара, които консултантската компания McKinsey CIB Insights изчислява, че 10-те най-големи инвестиционни банки ще направят съвместно тази година от търговията с благородни метали, предимно злато.

Поделението за пазарите на суровини на JP Morgan е на път да донесе печалба над 1,5 милиарда долара тази година и може да измести Goldman Sachs като банката с най-висока печалба от този бизнес, твърдят източниците.


Инвестиционните банки рядко са реализирали над 1 милиард долара печалба от пазарите на суровини през последните години и никоя от тях досега не е спечелил повече от 600 милиона долара от благородни метали за една година, каза Джордж Кузнецов от McKinsey CIB Insights, цитиран от Ройтерс.

Трябва да се има предвид, че JP Morgan е най-голямата банка в САЩ и една от най-големите в света.

Тя е в основата на световния многомилиарден пазар и нейните дейности обхващат търговия с физически кюлчета на благородни метали до дериватни финансови инструменти, управление на трезори и клирингови сделки в Лондон, който е най-големият търговски център.

В основната на тази предполагаема печалба е повишаването на цената на златото и среброто от страната  от инвеститори, главно в Европа и Северна Америка, обезпокоени, че коронавирусната пандемия и печатането на пари от централните банки посредством техните мащабни операции за "количествени облекчения" могат да обезцени другите финансови активи.

Тези инвеститори тласнаха цените на златото до рекордни нива от над 2000 долара за унция по-рано през годината.

Графика на злато/долар

Към това се добавят печалбите, спечелени на фючърсната борса Comex в Ню Йорк, където проблеми с доставките по-рано тази година направиха по-доходоносен бизнеса на хората с достъп до физическо злато да търгуват с благородни метали.

Банки като JPMorgan се възползваха от възможностите на Comex и помогнаха на техните клиенти да направят същото.

Данните на CME Group, която управлява Comex, показват, че клиентите на JP Morgan представляват една трета от цялата търговия със златни кюлчета, регистрирани на борсата през октомври, и повече от две пети през месец юни.

Подобно на други големи банки, JP Morgan успяваше да получава и доставя метали евтино и в големи количества, когато други, по-малки търговци не можеха да правят това, посочиха източниците на Ройтерс.

Неочакваните приходи обаче вероятно ще изчезнат, тъй като търговията на Comex се върне към нормалните модели, но високите цени на златото и интересът от страна на инвеститорите означават, че този бизнес ще остане рентабилен.

"2020 ще бъде извънредна година в това отношение", отбеляза Кузнецов от McKinsey.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна