Индустриалното и промишлено производство в Германия нарасна през октомври доста по-силно от очакваното благодарение на подем в автомобилната индустрия с оглед на бум при продажбите на автомобили, показват данните немската федерална статистика Destatis. Това е пореден сигнал, че експортно-ориентираният промишлен сектор допринася за солиден старт на четвъртото тримесечие за най-голямата европейска икономика.
Общото индустриално производство, включващо промишленото и енергийното производство, както и строителството, нарасна през октомври с 3,2% спрямо септември, когато се повиши с 2,3% (силна възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 1,6%), докато очакванията на икономисти и анализатори бяха за по-сдържано повишение с 1,6 на сто. Това представлява най-солидно нарастване на производството от юни насам.
Спрямо октомври 2019 г. индустриалното производство в Германия продължава да се понижава, но само с 3% след спад с 6,7% през септември (възходяща ревизия от спад със 7,3%) и прогноза за по-голямо понижение с 46 на сто.
Спрямо февруари тази година - месец преди началото на коронавирусната пандемия в Германия - индустриалното производство все още се понижава с 4,9%, показват данните на Destatis, което е знак, че индустриалният сектор в страната все още не се е възстановил до предпандемичните си нива.
Промишленото производство (изключвайки енергийния сектор и строителството от общото индустриално производство) нарасна през октомври с 3,3% най-вече в резултат на скок с цели 9,9% спрямо месец по-рано на автомобилното производство, като тази важна част от германската индустрия е вече с едва 6% под нивото през февруари 2020 г.
В същото време строителното производство се увеличи през октомври с 1,6%, а енергийното производство с 4 на сто.
Изненадващо силните производствени данни за октомври следват обявените в края на миналата седмица данни за индустриалните поръчки, които също отбелязаха по-солидно от прогнозите повишение през десетия месец на годината.
Проучванията за нагласите в промишлеността и високочестотните данни, като изминатия пробег на камионите, също показват относително силна производствена активност през ноември въпреки въведения в Германия частичен локдаун зарди втората вълна от коронавирусни инфекции.
Мерките за блокиране, принудили голяма част от сектора на услугите да затвори от 2 ноември, обаче влошава перспективите пред германската икономика, която се очаква да стагнира или дори да се свие през последните три месеца на 2020 година.
Брутният вътрешен продукт на Германия нарасна рязко през периода юли - септември с 8,5% на тримесечна база след безпрецедентен в историята спад от 9,8% през второто тримесечие след икономическия шок през първата вълна на пандемията Covid-19.
Поглеждайки напред обаче, производствените очаквания за следващите месеци в индустриалния сектор са се влошили, като в частност ориентираните към потребителите индустрии се чувстват по-песимистично настроени за техните перспективи, съобщи по-рано днес немският икономически институтът Ifo.