Петролните фючърси поскъпват с над 1% в понеделник, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа новия пакет финансова помощ за 900 млн. долара, свързана с коронавирусната криза, както и федералния бюджет, включващ разходи за 1,4 трлн. долара.
В подкрепа на инвеститорския риск апетити е и започналата в Европа кампания за ваксинация срещу Covid-19 и подписната между ЕС и Великобритания търговска Брекзит сделка по-малко от десет дни преди Обединеното кралство да напусне окончателно съюза.
Всички това засилва надеждите за по-бързо икономическо възстановяване през следващата година от коронавирусната криза и за нарастване на потреблението на петрол.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през февруари 2021 г. се повишават с 1,3% към $ 52,00 за барел, отправяйки поглед към многомесечен връх около $ 52,48 от 18-и декември (най-високо ниво от началото на март).
Аналогичните фючърси на американския лек суров петрол WTI поскъпват с 1,4% към $49,00 за барел, като и те се търгуват надалеч от техния 9-месечен връх около $49,45 за барел, достигнат по-рано през декември.
Това представлява задълбочаване на възходящото движение на петролните фючърси, след като през изминалата по-къса коледната седмица на търговия те нараснаха с около 2 на сто.
Редица анализатори обаче предупреждават, че петролните пазари ще продължават да бъдат уязвими от евентуални неуспехи при в усилията за овладяване на коронавирусната пандемия.
Междувременно вниманието на инвеститорите започва да се насочва към предстоящата на 4-и януари първа за 2021 г. среща на Организацията на страните износители на петрол и на нейните съюзници, начело с Русия, известни като "ОПЕК +".
През последните месеци членовете на "ОПЕК +" започнаха бавно да разхлабват договореното преди това рекордно съкращаване на съвместните добиви заради икономическата криза, причинена от Covid-19, като по-рано през декември се споразумяха да увеличат от началото на януари производството с 500 хил. барела на ден.
Графика на петрола Брент/ долар