"Все още няма научни данни за ефекта на ваксините срещу Covid-19 върху пациентите с невромускулни заболявания, а тези пациенти са изключително рискови, защото имат не само слабост в мускулатурата на крайниците, но и в дихателната мускулатура, а някои от пациентите имат и каридомиопатия, затова те са изключително рискови, поясни проф. Търнев.
Вече има пациенти с редки заболявания, които загубиха битката с Covid-19, допълни специалистът.
"Моят съвет е тези пациенти, след консултация и в стабилно състояние да се ваксинират и то с RNK ваксина, а не с векторна ваксина."
По думите на проф. Търнев страничните неврологични ефекти след преболедуване на Covid-19 са многобройни. Загубата на вкус и обоняние за повече от пет месеца не е е най-сериозният страничен ефект.
"По-притеснителното е, че в острата фаза на болестта много пациенти получават инсулти. Затова веднага трябва да си прилагат антикуаголанти като терапия. Аз лично преболедувах 17 дни в болница и го видях това.
В постковидния период има разнообразни и не много редки странични ефекти - това е например периферна парализа на крайниците - тип Гилен - Баре , което след специфично, дълго и скъпо лечение се преодолява. Но имахме случаи и на пациенти с централни парези или темпорална епилепсия", посочи още Ивайло Търнев.
"Повечето от неврологичните усложнения отшумяват и хората се възстановяват."
Проф. Ивайло Търнев изтъкна още, че се наблюдават като постковид реакции и упорито главоболие, паметови нарушения:
"Които може да са вследствие на съдови промени при постковиден васкулит, могат да се дължат и на хипоксията –( кислородния глад, защото тези пациенти имат намалена сатурация доста дълго време по време на острия стадий), така че всичко това може да доведе до когнитивни нарушения, и не бива да забравяме, че тези пациенти, особено по - тежките са затворени дълго време и развиват тревожно- депресивни състояния и се нуждаят и от психологично подпомагане", това поясни още специалистът.
Още по темата в звуковия файл.