Най-новото и впечатляващо изобретение на учените от Технологичния университет Нанян в Сингапур е смартфон, с помощта на който хората могат „да разговарят“ с растения, съобщава БТА, като цитира "Сайънс дейли".
Изобретението се основана на това, че когато реагират на заобикалящата ги среда, растенията - най-вече такива, покрити с восък или власинки, изпращат електрически импулси, които обаче са едва доловими, тъй като са твърде слаби. По сходен начин функционира и човешкият мозък. Въз основа на тези данни учените са измислили устройство, което помага на хората и растенията да "общуват" помежду си.
Методът може да се използва, за да се следи здравето на растението или да се установи дали то е изложено на опасност.
За целите на изследването специалистите са работили с вида Венерина мухоловка (лат. Dionaea muscipula), насекомоядно растение, а за "разговора" са използвали смартфон и електрод, прикрепен с хидрогел към едно от капанчетата му за насекоми.
Венерината мухоловка е член на малка група растения, способни на бързо движение на листата при стимулация на чувствителните им влакънца - като срамежливата мимоза например.
Малко повече от секунда, след като смартфонът е изпратил електрически импулси към електрода, мухоловката се е затворила.